PARAMEDYA

Bundan Sonra Ne Olur?

Bundan Sonra Ne Olur?

ParaMedya yazarları Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerindeki faiz indirme kararını yorumluyorlar. Peki bundan sonra ne olacak?

HANİFE SERTER:
BEKLEYİP GÖRMEK LAZIM
Merkez Bankası hiç şaşırtmıyor. Artık Merkez bankasının psikolojisini çözmüş biri olarak faiz indirimi konusunda şahitler huzurunda nokta atışı bir tahmin yaptığımı söyleyebilirim. "3.25" piyasa genel beklentisinin az üstünde , üst yönetim beklentilerinin az altında , arada derede bir karar. " Ne yaparsın, emir büyük yerden" dercesine , çaresizce, mecburiyetten verilmişçesine , süprizi olmayan, en ufak bir bağımsızlık çağrışımı yapmayan bu kararların sesi uzaktan hoş gelmekle birlikte, yakın bir gelecekte kulaklarımızı tırmalayabilir . Bekleyip görmek gerekir. Piyasalar kazanın doğurduğuna inanmış görünüyor ama öldüğüne görmeden, yaşamadan inanmayacak gibi duruyor .
EROL TAŞDELEN:
İNDİRİM FAZLA OLDU!
Açıklanan enflasyon rakamları konusunda kamuoyunda kuşkular var iken TCMB'nin % 3 faiz indirimi fazla oldu. Bu Dolarizasyonu engelleyecek bir durum değil. Piyasada talep yaratıp "Güven ortamı" sağlayıp,  harcamaları artıracak tedbirlere yoğunlaşmak daha mantıklı olurdu. Taşıt, Konut ,Beyaz Eşyaya verilecek teşvikler yerine örneğin "Gelir Vergisi" indirimi şeklinde olsa Piyasaya daha fazla olumlu yansırdı.
REMZİ ÖZDEMİR:
TEHLİKELİ GÜNLER

Merkez Bankası'nın bu kadar sert faiz indirimi bana göre sağlıklı olmadı. Şu anda ekonomi kurallarıyla değil tamamen politik söylemlerle verilmiş bir karar. İleride olası fırtınada Türk ekonomisi bu faiz indirimlerinden dolayı ağır hasar alabilir. Dünya ekonomisi bu kadar kırılgan bir dönemdeken, Türkiye'nin bu kadar fazla faiz indirimini sağlıklı bulmuyorum.  Şu anda döviz sakin görünebilir ama halkın elinde tuttuğu dövizin çözülmesini sağlamıyacaktır!
ERDEN ARMAĞAN ER:
HESAP BELLİ: PİYASA BİZİM DEDİĞİMİZ YOLA GİRACEK
TCMB 12.09.2019 PPK Toplantısında Gösterge niteliğindeki haftalık repo faiz oranları 325 baz puanlık indirim ile %19,75 den %16,5 ‘ye çekildi. Kanımca piyasa Cumhurbaşkanı eliyle böyle yüksek bir faiz indirimine önceden hazırlandı. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı’nın “alternatif  finans konferansı”’nda yaptığı konuşmadan önce piyasalarda beklenti en fazla 200-250 baz puan arasındaydı.Ancak konuşmada Sn.C.Başkanı ‘nın kısa vadeli faizlerin hızlı bir şekilde indirileceğine ilişkin söylemi, piyasa beklentilerini bugün itibariyle 400-500 baz puana kadar çıkarttı. Ardından TCMB 325 baz puanlık indirim yapıp bir de Kamu Bankaları eliyle dövize müdahale etmeye başlayınca hesap ortaya çıkmış oldu.
Önce Ağustos enflasyonu beklentilerin altında açıklandı(ki İTO’nun ağustos enflasyon rakamı %2,53 TÜİK %0,86).. Bu, ekonomi yönetiminin ilk adımı idi. Ardından 2.çeyrek büyüme rakamı beklentilerin altında açıklandı( Yatırımlarda yıllık %22 civarında düşüş olmasına rağmen).Bugün de Kısa Vadeli faizler beklentilerin altında düşürüldü. Şimdiye kadar ısrarla üzerinde durduğumuz “Algı Yönetimi” kararlı şekilde  devam ettiriliyor.  
Peki Bundan Sonra Neler Olur?
Kanımca, vatandaş dövizde yaşanan aşağı yönlü hareket ile döviz almaya devam eder. Son indirimle %16,5 olan faizin net getirisi %14,85’e inmiş durumda. Son açıklanan yıllık enflasyon rakamı %15,01, Yıl sonu beklenti anketine göre enflasyon %13,96, yani reel faiz %0,89. Bu kadar düşük faize TCMB faizleri %24’te iken bile DTH almaya devam eden vatandaşı TL’ye dönmeye ikna edemezsiniz.
Öte yandan piyasa profesyonelleri, ekonomik rasyolar üzerindeki tahminlerinin açıklananlardan git gide daha fazla saptığına inandığı takdirde hesap yapmayı bırakıp, risk almamaya özen gösterecektir. Başta bankalar kredi vermekten daha da imtina edecektir.
Ben şu anda herhangi bir Hazine Bölümünde çalışıyor olsaydım. Elimdeki tüm  TL cinsi Hazine Bonoları’nı satar  “kısa vadeli trade” hariç uzun süreli pozisyon almazdım. Zira yıl sonu yabancı pozisyon kapamaları, turizm gelirlerinin yavaşlaması,Hazine’nin Borçlanma Limiti’ni aşmış olmasını, enflasyon ve büyüme tahminlerimin gerçek rakamlarla uyumsuzluğunu dikkate alınca, yapılacak en iyi işin risk almamak olduğunu   keşfetmekte zorlanmazdım.
Çok fazla teknik detaya inmeye gerek yok, geçtiğimiz ay faiz indirimi yapan GOÜ’lerin para birimleri ne yönde hareket etmiş ona bile baksanız yeterlidir.

 

Etiketler: paramedya yazarlarımerkez bankası faiz karar yorumuhanife serterremzi özdemirerol taşdelenerden armağan er

Facebook Yorumları