PARAMEDYA

Cumhurbaşkanı tarih verdi İstanbul Finans Merkezi açılıyor

Cumhurbaşkanı tarih verdi İstanbul Finans Merkezi açılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Finans Merkezi'nin tamamlanma tarihini 2022 olarak açıkladı. Proje uzun süredir beklemedeydi.

yapımı yılan hikayesine dönüşen İstanbul Finans Merkezi 2022 yılında hizmete girecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir toplantıda yaptığı konuşmada, finans merkezi ile ilgli gerekli talimatı verdiğini açıkladı.
Erdoğan, "tüm kurumları içinde barındıracak bu yapının bankacılık dışı alternatif finans yapılarının merkezi olmasını arzu ediyoruz. Bu merkezin kısa sürede önemli bir marka haline geleceğine, İslami finans için yegane çekim merkezi olacağına inanıyorum. Bu projenin en geç, 2022 yılı başında hayata geçirilmesini bekliyoruz. Tüm bunları söylerken hakikatlere de gözümüzü kapayamayız. Bugün ülkemizde bankacılık sektörünün toplam finans sektörü içindeki payı yüzde 90'lar civarındadır. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde bu payın çok daha dengeli dağıldığını biliyoruz."diye konuştu.
YAPIMI DURMUŞTU

İstanbul'u bölgesel bir finans merkezi haline getirmeyi amaçlayan İstanbul Finans Merkezi projesi, ilk kez 2007-2013 yıllarını kapsayan 9. Kalkınma Planı'nda yer almıştı. Fiziki olarak henüz tamamlanmayan projede, hukuki altyapı ve ikincil düzenlemelerin de eksikliği nedeniyle planlanan tamamlanma tarihi çeşitli kereler ötelenmişti.
Projenin 2016 yılında hizmete alınması bekleniyordu kamu binaları gecikince 2018’e ardından 2020’ye sarkmıştı. Daha sonra açılış tarihi olarak 2022 belirtilmişti.

Etiketler: istanbul finans merkezi ne zaman açılacak?istanbul finans merkezi

Facebook Yorumları