PARAMEDYA

5 yılda 228 milyar dolar küçüldük

5 yılda 228 milyar dolar küçüldük

Yaşanan krizin boyutu ekonomideki büyük küçülme ile ortaya çıktı. Türkiye ekonomisi 2013 yılında 950 milyar dolarlık bir ekonomi olarak ölçülürken, bu rakam 2019 ilk yarısında 228 milyar dolar düşerek, 722 milyar dolar oldu.

Ekonomist Mustafa Sözmez'in , Türk ekonomisi ile ilgili yaptığı bir çalışmayı al-monitor.com yayınladı. 
Mustafa Sönmez, yazısında " Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ikinci çeyrekte 2018’in ikinci çeyreğinde göre yüzde 1,5 azaldı. Yani Türkiye bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen yıl aynı zaman diliminde ürettiği mal ve hizmetten yüzde 1,5 daha az üretim gerçekleştirdi. Ekonomiyi dibe çekmede yatırımların dramatik ölçüde düşmesi önemli bir etken. Türkiye’de hem kamu hem özel sektör yatırımları 12 aydır sert bir biçimde düşüyor. Bunun özellikle işsizlik-istihdam üstünde ağır yansımaları var."dedi.
EKONOMİDE BÜYÜK KÜÇÜLME
Mustafa Sözmez ekonomideki büyük küçülmeyi ise şu şekilde ifade etti:
"Küçülmeyi bir de dolar ile ifade etmeyi denersek daha dramatik bir görüntü ortaya çıkacaktır. Türkiye ekonomisi 2013 yılında 950 milyar dolarlık bir ekonomi olarak ölçülmüştü. Ancak izleyen yıllarda dolar fiyatlarının tırmanması ile ekonominin büyüklüğü dolar cinsinden geriledi. 2018 yılında 789 milyar dolara kadar düşen ekonomik büyüklük, 2019’un ilk yarısı geriye doğru yıllıklandırıldığında 722 milyar dolar olarak ölçülmekte. Bu pasta nüfusa bölündüğünde, 2014’te 12 bin dolar olan kişi başına gelirin 2019’da (82 milyon nüfus) 8 bin 800 dolara kadar düştüğü görülebiliyor. Başka bir ifade ile özellikle son iki yılda hem ekonomide tempo hızla gerilemiş hem de dolar fiyatı hızla tırmandığı için Türkiye’nin dolarla ifade edilen ekonomik büyüklüğü ve kişi başına geliri hızla düşmüştür. "
MUSTAFA SÖNMEZ'İN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Etiketler: mustafa sönmeztürkiye büyüme rakamları;al-monitor.com

Facebook Yorumları