PARAMEDYA

Kiralarda artış oranı kaç olacak?

Kiralarda artış oranı kaç olacak?

TUİK'in Eylül ayı enflasyon rakamını açıklamasıyla birlikte Eylül ayı kira hesaplamaları da netleşti. İşte bu ay itibariyle kiralarda yapılması gereken artış:

. TÜİK tarafından açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması yapılan kanun değişikliğiyle kira artış oranı olarak kullanılmaya başlandı. Ağustos ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracılara on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,91 artış yapıldı
Eylül ayı kira artış oranı açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,86 arttı. TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,86, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,35, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,01 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,62 artış gerçekleşti.Açıklanan oranlara göre Eylül ayında kiracılara yüzde 19,62 oranında zam yapılabilecek. 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Ağustos ayında TÜFE, ÜFE ve çekirdek enflasyonda önemli düşüş kaydettik. Üretici fiyat endeksindeki düşüş, enflasyonda aşağı yönlü trendi devam ettiriyor. Enflasyonla mücadele ve sağlıklı büyüme öncelikli politikalarımız ile, tüm alanlarda yıl sonu hedeflerimizi yakalayacağız." dedi..
EYLÜL KİRA ARTIŞI ORANI HESAPLAMA ÖRNEĞİ
Hesaplama örneği
Mevcut kira bedeli: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 19,62
Zam bedeli: 196,2 lira
Zamlı kira bedeli: 1.196,2 lira

Etiketler: kira artış oranıeylül ayı kira artış oranıkira artışı nasıl hesaplanırtüfe ne kadar

Facebook Yorumları