Hükümet ve memur masada anlaşamadı. Zam oranı için şimdi gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu”na çevrildi. Memur-Sen bugün Hakem Kurulu”na başvuracak.

Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru süresi 23 Ağustos”ta sona eriyor.

Kamu İşveren Heyeti, başvurusunu iki gün önce yaptı. Başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısı altındaki Çalışma Genel Müdürlüğü”ne yapılıyor.

Hakem Kurulu 11 üyeden oluşuyor

Çalışma Genel Müdürlüğü”nün çağrısı ile daha sonra Hakem Kurulu toplanacak.
Kurul 11 üyeden oluşuyor. Bu üyelerden 6”sını hükümet belirliyor. Kurula, Sayıştay Başkanı başkanlık ediyor.

Kurulda 3 bakanlıktan üyeler, memur konfederasyonları temsilcileri ve 2 akademisyen bulunuyor.

{ilgili-haber-398713}
{ilgili-haber-398713}
Hakem Kurulu 5 gün içerisinde kararını verecek.

28 Ağustos”a kadar açıklanması beklenen kararla memur ve memur emeklisinin 2 yıllık maaş zam oranı netleştirilecek.

Kurul”un kararı nihai nitelik taşıyor.

Yasal süre dolmuştu

Kamu İşveren Heyeti ile Kamu Görevliler Sendikaları Heyeti arasında 1 Ağustos”ta başlayan 5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde yasal olarak belirlenen müzakere süresi tamamlandı.

Hükümet ve memur sendikaları arasında 20 günlük süre zarfında sözleşme konusunda mutabakat sağlanamadı.

Anlaşma için belirlenen sürenin sona ermesiyle toplu sözleşmede Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru süreci de başlamış oldu.

Bu sürecin işlemesi için memur sendikaları ya da hükümetin 23 Ağustos tarihine kadar Hakem Kurulu”na başvurması gerekiyor.

Hükümetin son teklifi yüzde 4+4”tü

Görüşmeler kapsamında hükümet, 16 Ağustos”ta Kamu İşveren Heyeti adına ilk zam teklifini açıklamıştı.

2020”nin ilk altı ayında yüzde 3,5, ikinci altı ayında yüzde 3, 2021”nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 2,5 zamdan oluşan bu teklif, memur konfederasyonlarınca kabul görmemişti.

Bunun üzerine hükümet, 18 Ağustos”ta 2020”de yüzde 4+4, 2021”de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni teklifte bulunmuştu.

Kamu Görevliler Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu teklifin de sözleşmeyi imzalama seviyesinin uzağında olduğunu belirterek, yeni teklif beklediklerini söylemişti.

Taraflar arasında son güne kadar uzlaşının sağlanamaması üzerine Memur-Sen, iş bırakma ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan bırakma eylemi yapmıştı.

Konfederasyonların talepleri

Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı istemişti.