PARAMEDYA

İsim –Şehir – Banka ve Mobbing

İsim –Şehir – Banka ve Mobbing

Hadi bankacılar gelin bu oyunu oynayalım. Sarı sendika ise seyrici olsun. Bu oyun sektörün içler acısı halini anlatıyor. UĞUR DURAK YAZIYOR:

İsim,hayvan,şehir oyununu oynamayanız yoktur.
Keyifli bir o kadarda eğlenceli bir oyundur. Yeni kelimler öğrenmek ve oyun esnasında ne kadar çok şey bildiğinizi veya bilmediğiniz ortaya koyan eğlenceli bir oyundur.
Bankacılık yaptığım 15 sene boyunca çok değerli yöneticilerim olduğu kadar ( ki halen daha görüşürüz ) , değerini ve kişiliğini kaybetmiş bir o kadarda yöneticim oldu (yağmurlu havada su vermem).
Bildiğiniz üzere artık sektörü çok rahat eleştirebiliyorum.
Çalışırken yapmak istediğim veya söylemek istediklerimi rahatca paylaşabiliyorum. Bundan çok rahatsız olanlar var biliyorum. Yaptıklarından utanmayanlar , yazılanlardan da etkilenmesin mümkünse…
Bankacılık sektörü başta olmak üzere beyaz yakalı olsun, mavi yakalı tüm çalışanların en büyük korkusu işsiz kalmak. İşsiz kalmak sonuç olsa yine iyi ama bu sona yaklaşırken uğranılan baskıler, tehditler,yaralamalar (sözlü) ,hakaretler ve en önemlisi insanlık dışı yaptırımlar daha vahim durumdadır.
Peki niye kimsenin sesi çıkmıyor..?
Herkes memnun mu? Tabi ki kimse memnun değil ,alttan alttan herkes bu duruma diş bileniyor. Ama aysonunda maaş alamamak veya mevcut ekonomik düzenin sonlanması akla geldiğinde kimseden ses çıkmıyor.
9 aydır farklı mecralardan “mobbing” konusunu ele alıyorum.
Bugün sizlerle İsim – Şehir – Banka ve Mobbing oynamak isterim.
İsim: Abdullah, Ahmet, Arzu, Ayşen, Burak, Burcu, Bülent, Derya, Ersa, Fatih, Gül, Hakkı, Jale, Kemal, Kurtuluş, Leman, İlhan, Murat, Nurullah, Onur, Pınar, Rıfat, Selin, Şebnem, Tugay, Uğur, Ufuk, Vedat, Yavuz, Yılmaz, Zehra
Şehir : Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çankırı, Denizli, Edirne, Elazığ, Giresun, Hatay, Kocaeli, Kayseri, Manisa, Niğde, Tekirdağ, Van, Zonguldak

Banka : Şimdi tek tek isim versem olmaz ama şunu bilin hepsi ülkemizde faaliyet gösteren bankalar.
Mobbing : Bu konuda “mobbing” için bazı başlıklar topladım. Ona göre siz artık içinden seçersiniz. Kaldı ki bu başlıkların hemen hepsi çalışanlara uygulanıyor.
Sat baskısı : Ürünleri satmak için ne gerekiyorsa fazlasıyla yap. İşe gelirken, eve giderken ,tatilde ,haftasonunda ,piknikte,mangalda her yerde sat. 7 gün / 24 saat sat baskısı ile yaşatmaya zorlamak.
Değersizleştirme : Toplantıda sözünü kes ,arkadaşlarının yanında laf sok ,öğle yemeğini gasp et ,topluluk içinde söz ona geldimi pas geç ,yokmuş gibi davran.
İşsizlikle Tehdit : Zaman kötü senisini çıkartma ,başka yerde iş bulamazsın ,benimle iyi geçin , fikirlerimi sorgulama, ben nedersen o, hakkı olan puanı verme ,değerlendirme notunu kır.
Tatillerini İptal Et : Önceden planlanmış yıllık iznini bütçesi kötü ise iptal et, tatil planını bozup huzursuz et.
Tüm Değerlendirmeleri Hedef Gerçekleşme Üzerinden Yap : İşte bu en sıkıcı mobbing türüdür. Ağzınla kuş tutsan, geçen ay ki hedefin kötü ise hep geçmiş ile değerlendirilime , sürekli olarak H/G konusu üzerinden laf çakma, geçmişe bağlı kalıp yeni olan iyi gelişmleri görememek ve bu yüzden sürekli personele yüklenmek.
WhatsApp mobbingi : Emin olun başka ülkelerde yoktur. Tatilde,haftasonunda,yatakta,yemek yerken, özel zamanlarda sürekli gelen mesajlar ve bunlara cevap verme zorunluluğu… Mesai 09:00 başlar , 18:00 biter ama whatsapp bunun dışındadır. 7 gün 24 saat görev başındadır. Dıngıl müdürün aklına bir şey gelir mesaj atar, yalaması satış müdürü veya sorumlusu ekleme yapar ve sen her geç döndüğün mesaj için eksi puan alırsın.
Bunca şey yaşanırken “sarı” sendikalar nerede..?
Geçtiğimiz hafta gördünüz mikrofon açık kaldı da hep beraber duyduk. Sendikalar , patron yanında merak etmeyin. Akıllı uslu aylık aidatlarınızı ödemeye devam edin ve onları hiç rahatsız etmeyin.
Evet, yine bir yazınında daha sonuna geldik. Umarım oyunumu beğenmişsinizdir. Ortada sektör için kanayan bir yara var ve ne yazık ki bilinçli olarak tedavi edilmiyor.
Mobbingsiz ve baskısız günler geçirmenizi dilerim.
Bana ulaşmak isterseniz çekinmeyin, sustuğunuz sürece sıra birgün size de gelecek.
Saygılarımla,
Uğur Durak
Eski Bankacı, Genç Müteşebbis
ugurdurak34@gmail.com
instagram: ugurdurakofficial
youtube: hedef tutulması

 

Etiketler: uğur durak

Facebook Yorumları