Giresun”da, 2019 ürünü fındık hasadının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Merkeze bağlı Orhaniye köyünde gerçekleştirilen törende, sağanağa rağmen çiftçiler bahçelere girerek yeni mahsulü hasat etmeye başladı.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, yeni fındık sezonunun hayırlı olmasını diledi.

Yörede hasadın sahil kesimde 3 Ağustos”ta başladığını, orta kesimde 8 Ağustos, yüksek kesimde ise 13 Ağustos”tan itibaren hasada başlanacağını belirten Sarıfakıoğulları, Giresun”da yaklaşık 90 bin ton rekolte beklentisinde olduklarını söyledi.

Sarıfakıoğulları, fındık taban fiyatının Giresun kalite için 17 lira olarak açıklandığını anımsatarak, "Bu fiyat gerçekten çiftçilerimizi mutlu etti. Taban fiyatın belirlenmesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlar Kuruluna, yine bölge milletvekillerimize çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Val Sarıfakıoğulları, çiftçilerden çocuk işçi çalıştırmamalarını isteyerek, çocukların yerinin oyun bahçeleri olduğuna vurgu yaptı.

AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın ise açıklanan taban fiyatın üreticileri mutlu ettiğini söyledi.

Kararın alınmasında fındık bölgesi milletvekillerinin katkısı ve emekleri olduğunu kaydeden Aydın, "Bu bir örnek olacaktır. Bundan sonraki her yıl taban fiyat artı enflasyon oranında bir artışla fındık taban fiyatı artık bir sorun olmaktan çıkacak. Her yıl rutine bağlanmış şekilde devam edecektir. Ben bol ve bereketli bir sezon diliyorum." ifadesini kullandı.