PARAMEDYA

Bankacılıkta aylardan Ağustos

Bankacılıkta aylardan Ağustos

UĞUR DURAK YAZIYOR: Bugün tutsun diye yırtındığınız hedefleriniz için nelerden vaz geçtiğinizi ve günün sonunda nereye yaklaştığınızı düşünün

Aylardan Ağustos, her zaman bu ayın bende ayrı bir hissiyatı olmuştur. Ne de olsa efsaneler agustosda doğar (Legends are born in August) diyip kendime bir güzellik yapayım.
Bu ay başında maşallah devleti , özeli bir araya gelip zor durumda olan mütehayitleri kurtarma hazırlığına girdiler. Malum inşaat ülke ekonomisinin lokomotifi olunca devleti,bankası, özeli,geneli,başkanı hep bir elden durmaya başlayan lokomotif için çalışmaya başladı.
Gerçi işin içinde küçük bir hata var. Matematik bilmeyen ama canla başla çalışan bu grup maliyet ile satış arasındaki farkı nasıl çözeceklerini henüz açıklamış değiller.
Bankalar tarafında 2019 2.çeyrek sonuçları açıklanmaya başladı. Paramedya ailesi yazarlarından Erol Taşdelen sayesinde tüm finansal sonuçlar en ince ayrıntısına yorumlanıyor ve bu yorumlardan bazılarına bakacak olursak.
Yapı Kredi : Personel sayısını 386 kişi azaltmış ve Özkaynak karlılık oranını % 12,4’e düşürmüş durumda.
QNB Finansbank : Personel sayısını 74 kişi arttırmış , ücret ve komisyon gelirlerini %32 arttırmış durumda.
Albaraka Türk : Net karını -%74 düşürmüş ve personel sayısını 104 kişi azaltmış.
Ziraat Bankası : Net karını -%28 düşürmüş ve personel sayısını 114 kişi azaltmış.
Garanti Bankası : 2. Çeyreğini % 11 artırarak 1,9 milyar TL Net Kar ile kapamayı başardı. 2018 sonunda 936 olan şube sayısı 10 azalarak 926’ya düşmesine rağmen çalışan sayısını 90 arttırmıştır.Diğer çoğu bankanın tersine personel artırdığı görüldü.
5 bankanın bilanço incelemesi neticesinde sektörde 440 bankacı artık sistem içinde yer almıyor.
Sene sonuna kadar bu rakamın diğer bankalarla birlikte toplamda 1500 gibi sayıya ulaşacağını öngörmekteyim. Çünkü sistem karı artık başka yerlerde aramaya başladı.
Komisyon ve tahsis ücret baskısı arttıkca, yapanla yapamayan arasında fark oluşacak. Daha çok digital kanalların kullanılması ile daha az personele ihtiyaç duyulacak. Daha düşük krediyi kullandırmak için daha az personel gideri hesapları yapılmaya başlanacak.
Bunca öngörüme karşılık değişmeyecek olan şey : “Üst yönetime ödenen paralar olacak.” İçiniz rahat olsun o konuda zararlar hep güçlüden yana olacak.
2020 yılı için odaklanmaya başlayın arkadaşlar. Bu sene çöp oldu.Ne başından , ne ortasından fayda beklememek gerekir. Şimdiden hem kendiniz için hemde aileniz için yeni planlar oluşturun.
Son dönemler de üst yöneticilerle çok fazla bir araya gelmeye başladım ve hepisinin söylediği tek gerçek şey: “ülkede bankacılığın bittiği ve insani boyutlarda yapılamığıdır.”
2019 ve sonrasında iş kaygısı yaşamadan bankacılık yapmanızı dilerim.

Her sabah anti-depresanlara başvurmadan , sadece vitamin alarak gideceğiniz bir işiniz olsun

Ve en önemlisi bugün tutsun diye yırtındığınız hedefleriniz için nelerden vaz geçtiğinizi ve günün sonunda nereye yaklaştığınızı düşünün.En azından bu yazıyı okuduktan sonra sadece 5 dakika kendinize vakit ayırın.
Bankalar eskisine göre çok güçlü, bir şekilde hep kar edecekler, sistem bu şekilde çalışıyor. Bu sistemin istemediği ve kabul etmediği tek şey ise düşünen ve sorgulayan çalışanlar.
Sınırlı olan insan ömründe ise sizin ne kadar vaktiniz kaldı. Kendiniz ve sevdikeleriniz için bugün bir kez daha düşünmenizi rica ederim.
Saygılarımla,
Uğur Durak
Eski Bankacı, Genç Müteşebbis
ugurdurak34@gmail.com
instagram: ugurdurakofficial

 

Etiketler: ugur durak

Facebook Yorumları