Yasal olarak emekliş maaşlarına bloke koymanın yasak olmasına rağmen bazı bankaların kendi sisteminde uygulaması Meclis gündemine taşındı. 
Bazı özel bankaların yasalara rağmen, emeklilerin maaşlarına bloke koyduğu belirlendi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bulut, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.
Emekli maaşlarına haciz konulamayacağını ve bu konunun yasa ile güvence altına alındığını belirten CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, nafaka alacakları haricinde emeklinin maaşından kesinti yapılamadığını vurguladı. Bulut, “Ancak özel bankaların borç nedeniyle emekli maaşlarını bloke edip, maaşını çekmesini engellediğine yönelik, çok sayıda şikâyet gelmektedir” dedi. Bulut, önergede Bakan Selçuk’a “Emekli maaşı bloke edilen kaç vatandaşımız bulunmaktadır? Son 5 yılda kaç emeklinin maaşına haciz gelmiştir’ diye sordu.
YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL
Emekli maaşlarına bankaların bloke koyması yasal olarak mümkün değil. Ancak bankalar emekli promosyonu gerekse kredi ödemelerinden dolayı emeklinin maaşına sistem içinde bloke koyuyor. Bazı bankalar ise promosyon şartı olarak koyduğu kredili mevduat hesabından dolayı bloke koyuyor.