Kabineden çıkartılmasına kesin olarak bakılan Damat Albayrak’ın yerine eski maliye bakanı Naci Ağbal’ın getirileceği iddia ediliyor. İddialara göre Ağbal kadro oluşturuyor.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi yönetiminde değişikliğe gidebileceği konuşulurken, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda koltuğa Berat Albayrak’ın yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın gelebileceği iddia ediliyor. Bakanlık kulislerinde, şu an Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı​ olarak görev yapan Ağbal’ın yeni görevi için hazırlıklara başladığı konuşuluyor.
Cumhuriyet’ten Emre Deveci’nin haberine göre cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ne geçilmesinin ardından 9 Temmuz 2018’de birleştirilen Hazine Müsteşarlığı ile Maliye Bakanlığı’nın tekrar ayrılabileceği ve Ağbal’ın tekrar Maliye Bakanı olarak görev yapabileceği de bir diğer olasılık olarak dile getiriliyor. Ağbal, 2009-2015 yılları arasında Maliye Bakanlığı Müsteşarı, 2015-2018 yılları arasında Maliye Bakanı olarak görev yapmıştı. Resmi rakamlarda 300 milyar lirayı aşan bankalardaki sorunlu krediler, batık kredilerin devlete yıkılması olasılığı, IMF’nin kapınmasının çalınması ihtimali, 118 milyar lirayı aşan yıllık bütçe açığı, azalan vergiler ve artan harcamalar nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturacak kişiyi zor gündemler bekliyor.
Kaynak Yeniçağ: AKP Kulisinde bu iddia konuşuluyor: Albayrak’ın yerine gelecek isim belli oldu
BANKACI YER ALACAK MI?
Öte yandan daha önce bakanlık için adı sık sık geçen bankacı ile ilgili spekülasyon devam ediyor. İddialara göre, söz konusu banka yöneticisi ile görüşmeler halen devam ediyor. ancak Paramedya.com’un ulaştığı bilgiye göre, söz konusu bankacı böyle bir şeyin olmadığını ve olmayacağını ifade ediyor. Söz konucu banka yöneticisi teklifi doğrulamadı ama yalanlamadı da.