PARAMEDYA

Türkiye’de BITCOIN alım satımı yasal mı?

Türkiye’de BITCOIN alım satımı yasal mı?

Usta bankacı Erol Taşdelen çok önemli bir konuyu tartışmaya açıyor. Bazı bankaların da aracılık ettiği BITCOIN Türkiye'de ne kadar yasal? Büyük bir skandala neden olabilir mi? Olursa sorumlusu kim olacak?

BITCOIN bilindiği gibi resmi kurumlar ile ilgisi olmayan elektronik ortamda oluşturulan bir para birimi. BITCOIN alım satımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürekli gündemde olan bir konu. Yurt dışı yurtiçin BITCOIN hesap açmak bankalarda hesap açmaktan daha kolay, internet üzerinden kimlik fotoğrafınızı göndermek yeterli. Yurt dışında da bu işe aracılık yapan yüzlerce firma var, bu firmaları da  para transferinde bankalar  aracılık hizmeti ile desteklemekte.
Konumuz yurt dışındaki firmalar değil yurt içinde alım satıma aracılık yapan BITCOIN firmaları ve buna para transferinde aracılık eden bankalar.
Yasal düzenleme var mı ?
BITCOIN alım satımı ile ilgili firmaların müşterileri ile ilgili yaptığı Kullanım Sözleşmesine baktığımızda;
Kullanıcının hatasından doğan veya doğacak, her türlü zarar ve/veya kayıplardan dolayı firma yönetim kurulu üyeleri, yöneticileri, çalışanları ve bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişilerin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmamaktadır. Kullanıcıların hukuka aykırı işlem yapmalarının fark edilmesi halinde, firma hiçbir şekilde sorumlu olmamaktadır denmektedir. Kullanıcıların Site üzerinde aldığı hizmetleri kullanarak yaptığı her işlem ve eylemdeki hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir. Firmanın hiçbir hukuki ya da idari sorumluluğu bulunmamaktadır”. Şeklinde maddeler söz konusu.
Ayrıca, çıkabilecek uyuşmazlıklarda işbu Kullanım Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti  Hukuku esas olup, …… ( il )  Mahkemeleri yetkilidir cümlesinden de anlaşıldığı gibi genel hukuki bir ibare kullanılması bile bu yönde yasal düzenlemenin henüz yapılmadığını ispatıdır. Düzenleme olmadığı için sözleşmelerde de haklı olarak SPK, Bankalar Kanunu, Borçlar ve Medeni Kanun, Vergi Kanunu  gibi Borç / alacak ticari ilişkileri düzenleyen kanunlara göndermeler yok. Bu sözleşmelerden de anlaşıldığı gibi bu alanda ciddi bir yasal boşluk var.
 Aracı Firma ve bankalar bu işlemler için denetleniyor mu?
BITCOIN  işlemelerinde Banka,  Aracı Kurum taraf olmasına rağmen bu kurumları kimin denetlediği hala soru işaretidir. Daha da ileri gidelim acaba bugüne kadar hiç denetlendi mi ? SPK, Türkiye Bankalar Birliği, BDDK, Rekabet Kurulu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu ( KVKK ), Tüketici Mahkemeleri … gibi kurumlardan hangilerinin bu işlemlerin denetimine tabi olduğu, denetlenip denetlenmediği ortada soru  işareti olarak durmakta. Bu kurumların bu kadar işlem yapıldığı, yatırımcıları bu kadar yakından ilgilendirdiği,  bankaların hesapları olup, aktif aracılık yaptığı durumda denetlenmeme durumu var ise durum gerçekten vahim. Denetim için mağduriyetlerin mi ortaya çıkması veya şikayetlerin mi gelmesi gerekiyor, resen denetlenmesi gerekmez mi. Bununla ilgili, Yasal düzenlemelerin de bir an önce yapılması şart.
BITCOIN firmalarında hesap açmak kolay mı ?
Bir defa bu tür firmalar hesap açanların gerçekten o kişi olup olmadığını konusunda ciddi zaaflar içeriyor. İnternet üzerinden kimlik fotoğrafı ile hesap açılıyor. Kimlik ile birlikte kimliğe kendi fotoğrafınızı  da gönderiyorsunuz ama kimlik üzerindeki fotoğrafın sahte olup olmadığını kontrol etmeleri çok zor. Zira çalıntı kimliğe kendi fotoğrafınızı yapıştırıp çok kolay hesap açabilme ihtimali bu sistemde mümkün.
BITCOIN firmalarına para aktarmak kolay mı ?
BITCOIN hesabınız var ise aracı bankadaki hesabını aracılığı ile sadece hesap sahibi ilgili firmadaki hesabına para aktarabiliyor. Fiiliyata baktığınızda para aktarmada tek güvenlik tedbiri bu gibi gözüküyor. Yani bankadaki hesap da sahte ise çok kolay sisteme para sokabilirsiniz. Bu durumda yasal sorumluluğun kimde olduğu da ortada soru işareti olarak duruyor. ATM’lerden para yatırılamıyor. 3. Şahıslar sizin hesabınıza para yatıramıyor. Bu uygulama güvenlik açısından güzel ama tek şart ile bankadaki hesabın gerçekten güvenli ve gerçek hesap olup olmaması şartı ile.
BITCOIN hesaplarını güvende mi ?
Firma açıklamalarına baktığınızda sistem çok güvenli. Çevrimdışı Bitcoin cüzdanlar uygulanıyor. Yedekler farklı ülkelerde saklanmakta, bitcoin ve para transferlerinde dijital imza kontrollerinden sonra onay veriliyor. Kulağa hoş gelse de  Türkiye’deki  Bitcoin alım satım aracılık yapan firmaya  para aktardıktan sonra internet üzerinden alım yaptınız, bunu dünyanın herhangi bir yerindeki Bitcoin hesaplarına aktarıp izinizi kaybettirebilirsiniz. Çiftlikbank gibi dolandırıcı işlemlerinde Bitcoin hesapların kullanıldığı basında yer almıştı. Bu durumda bitcoin ve paraya ulaşmak çok zor. Bu firma ve işlem yapanların denetiminin önemi bir kez daha burada ortaya çıkıyor. Tersi de mümkün dünyanın başka yerlerindeki hesaplarınızdaki bitcoinleri yerli hesabınıza aktarıp burada paraya çevirebilirsiniz. Yurt dışından gelen bu paranın yasal kazanç / kara para olup olmadığı denetleniyor mu? Sanmıyorum. Bu güne kadar bu yönde hiç ihbar, yakalama haberi rastlamadım medyada.
Suistimallere açık mı ?
Her sistemde olduğu gibi mevcut sistemde de boşluklar bulunmakta. Firmaların, kullanıcı sözleşmelerinde, ”hiçbir şeyden kurumumuz sorumlu değildir” diye yazmaları firmaları yasal olarak sorumluluktan kurtarmaz tabi ki. Bir defa yurtdışı bitcoin firmalarından gelen bitcoin kaynaklarının yasal olup olmadığını sistem denetlemediği gibi buradaki kazancın vergilendirilmesinde de ciddi eksiklikler mevcut. Vergi konusundaki bir karışıklık da bitcoinlerin mal mı para mı sayılması yönünden kaynaklanıyor. Bu konu birçok ülkede de tartışma konusu. Şu an fiili uygulamada buradaki kazançlardan vergi ödenmiyor.
Aciliyet ve Sonuç
Türkiye’de de alım satımı yapılan Bitcoin işlemleri ile ilgili “yasal düzenlemeler” acil yapılmalı, denetleyici kurum ve kuruluşlar acil belirlenip görevlendirilmelidir. Kar paranın önlenmesine yönelik düzenlemeden tut da,  vergi düzenlemeye kadar iş akışı ile ilgili düzenlemeler acil yapılmalıdır.  Çünkü işlemler dünyada olduğu gibi kara para aklamaya müsait olup kriminal suç oluşması beklenmeden, yatırımcıların cebi yanmadan yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Türkiye’de Bankerler Skandalı oldu, Bankalar battı, Titan zincirlerinde, Çiftlikbank tarzı çocuk oyunlarında mağduriyetler yaşandı ama belli ki hala geçmişten ders almıyoruz.
Erol TAŞDELEN
Tasdelen34@gmail.com

 

Etiketler: erol taşdelenbankabankacıbitcoinTürkiye'de bitcoin yasal mı?
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları