Bankaların elindeki yapılandırılmış krediye MAKUL FİYATTAN talip olan Goldman Sachs, yeni dolar tahminini açıkladı.
Geçtiğimiz hafta Türk bankalarının elinde bulundurduğu sorunlu ve yapılandırılmış kredileri almak için makul fiyattan yani ölü fiyattan alacağını açıklayan Goldman Sachs, şimdi de dolarla ilgili tahminde bulundu.  Piyasada bu tahmin ahlaksız tahmin olarak yorumlandı.
İşte o haber:
Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçtiğimiz hafta aldığı karara ilişkin değerlendirmede bulundu.
Değerlendirmede, “Türk Lirası’na desteği güçlendirmekten uzak hareketin muhtemelen lirayı en son 2018 ortasındaki kriz sırasında görülen seviyelere gönderebileceği” belirtildi.
Bloomberght’de yer alan habere göre, Zach Pandl başkanlığındaki Goldman stratejistleri, 26 Nisan tarihli notta, “Merkez Bankası’nın geçen hafta toplantı sonrası açıklamasından ‘ihtiyaç duyulduğuna ek sıkılaştırmaya gidileceği’ söylemini çıkarması hem faiz indirimlerine hem de para biriminin daha da değer yitirmesine kapı açtı” dedi.
Goldman TL’nin dolar karşısında önümüzdeki altı ayda 6.5 ve 12 ayda ise 7 seviyesine düşebileceği ve böylelikle önümüzdeki 1 yıllık dönemde yüzde 15 değer kaybedebileceği tahmininde bulundu.