PARAMEDYA

Banka Takip Oranına Dikkat

Banka Takip Oranına Dikkat

Usta bankacı Erol Taşdelen, bankacılık sektörü için en önemli sorunlardan birini ele aldı.Banka takip oranları artıyor:

BDDK haftalık Bankacılık sektörü verilerinde temel göstergelerine göre sinyaller pek iç açıcı değil. Bankalarda takip oranları artarak devam ettiği gibi buna paralel karşılık oranları da arttığı için bankaların hareket alanları daralmış durumda. Üzerine yapılandırılan kredilerin bankaların nakit akışını bozması da ek maliyet getirmiş durumda. Bu ortamda kısa vadede faiz oranlarının düşmesini beklemek temenniden öteye gitmeyecek gibi. Çıkan sonuçlar banka CEO’larına soğuk terler döktüreceği gibi performanslarını da olumsuz etkilediğini söylemek abartı olmayacaktır.
Takipteki Alacaklar sorun olmaya devam ediyor
Paramedya’da önce de haberleştirdiğimiz  gibi banka takip oranları 2018 yıl sonunda yüzde 3,87’de iken 2019 Şubat ayında yüzde 4,11’e çıkmıştı. 2018 yıl sonunda 93,6 milyar TL olan Takipteki Alacaklar 12 Nisan 2019 itibarı ile 107,3 milyar TL’ye çıkarak yüzde 15,48 artmış durumda.  12 Nisan itibarıyla Bankaların Toplam Kredileri 2.531 milyar TL olduğu düşünüldüğüne Toplam Kredilere göre takip oranı da yüzde 4,24’e çıkmış durumda.
Önümüzdeki dönemde Takipteki Alacakların bankaların ana sorunlardan biri olmaya devam edeceğini söylemek abartı olmayacaktır.
Takipteki Alacakları satman çözüm mü
Bankaların takip alacakları bilançolarını ve nakit akışını olumsuz etkilediği biliniyor. Buna karşı buldukları çözümlerden biri de Takipteki alacakların satılması. Bu durumda bankaya gelir  sağladıkları gibi alacak karşılıklardan da kurtulmuş oluyorlar. Burada çok önemli sorun ise Varlık Şirketlere satışlar devredilen kredilerin yüzde 2,50’ye kadar düşmesi. Dolayısı ile beklenen gelir çok ufak kalmakta. Avantajı ise yıllarca sürecek hukuksal süreçten kurtuldukları gibi asıl o krediler için karşılıklardan kurtularak bankaya ek kaynak yaratılmış oluyor. Her halde de bu işten totalde banka zararlı çıkmış takip alacaklarını kazandıklarına saymış oluyor.  
Takip Oranlarının artması piyasaya nasıl yansır ?
Banka verilerinin 2018‘e göre takip oranlarının buna paralel olarak karşılıklar için ayrılan kaynağın artması bankaların hareket alanını kısıtlayacaktır. Bunun yanında yüksek hacimli yapılandırılan kredilerin bankaların nakit akışını da olumsuz etkilediği düşünüldüğünde bankaların önünde çözmesi gereken ciddi sorunlar birikmiş durumda. İş hacminin düşmesi ile birlikte karların düşmesinin bankacılık sektöründe kısa vadede kredi faizlerinin düşmesi önünde en önemli engel. Ayrıca bankalar gelirlerini artırmak için hizmet ücret ve komisyon gelirlerini artırma yoluna gidebileceğini, sigorta gibi komisyon geliri sağlayacak ürünlere yönelerek müşteriye ek maliyet getirecek. Uydurma isimler ile ücret ve komisyon almaya başlamaları son günlerde sık rastlanan şikayetler arasını girmiş durumda. Müşterilerin hesap ekstrelerini daha yakından takip etmelerini ve bankalar ile sıkı pazarlık yapmaları, bilgileri dışında alınan ödemelere itiraz etmelerini  öneririz.
Erol TAŞDELEN
Tasdelen34@gmail.com

 

Etiketler: erol taşdelenerol taşdelen paramedyabanka kanuni takip
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları