Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof Dr Özgür Demirtaş’ın popüler sosyal medya sitesi twitter üzerinden gerçekleştirdiği dolar kuru anketi sonuçlandı
Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof Dr Özgür Demirtaş’ın popüler sosyal medya sitesi twitter üzerinden gerçekleştirdiği dolar kuru anketi sonuçlandı.
1 milyon 300 binden fazla takipçisi olan Demirtaş’ın,” Bir yıl sonraki Dolar/TL tahmininiz” diye sorduğu anketine toplam 161,157 değerlendirme yapıldı.
Buna göre şıklar ve yüzdesel değerlendirme dağılımı ise şöyle oluştu:
4,01-5.00 yüzde 4
5,00-6,00 yüzde 8
6,01-7,00 yüzde 36
7,01 ve üstü yüzde 52

Prof Dr Özgür Demirtaş Kimdir?
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni başarı ile tamamladı.
ABD, Boston College’da ana dalından farklı bir dal olan Finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 27 yaşında (2003 yılında) doktor ünvanını kazandı.
2003 yılında, Yardımcı Doçent ünvanını alarak Baruch College City University of New York‘ta göreve başladı. Yine 2003 yılında, Finans bölümü içerisinde ve 2004 yılında, İşletme Fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek “Üstün Öğretim Madalyası’nı” Madison Square (NYSE:SQ) Garden’da aldı. 2012 yılında New York University (NYU) Stern School of Business Finans Bölümü’nde en yüksek öğretim değerlendirmesini aldı.
Kitap çalışması Elsevier tarafından basım için kabul edildi. İlki 2004 yılında olmak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi.
31 yaşında Doçent Doktor ve yine 2007 yılında, Tenür (ömrünün sonuna kadar City University of New York’ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) ünvanlarını aldı.
2010 yılında Sabancı Üniversitesi’nden İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanlığı ve Profesörlük teklifi aldı. Yine aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve İskoçya’da yapılan 1 Milyon profesör için yapılan 10-Milyon’u aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.
2012 yılı Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tenür hakkını bırakarak Sabancı Üniversitesi’ne Finans Kürsü başkanı olarak katıldı. Yine 2012 yılında Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazandı.
100,000 Euro değerindeki Proje, AB tarafından, Türkiye genelinde, Ekonomi dalında kendi proje başvuru döneminde desteklenen tek proje oldu.
Prof. Dr. Özgür Demirtaş, aynı zamanda, Türkiye’nin ilk Tasarruf ve Finansal Okur Yazarlik Derneğinin (FODER) Kurucu Yonetim Kurulu üyeliğini, ve Türkiye Genç Işadamları Derneği (TUGIAD), TAYSAD ve DASK Danişmanlıklarini da üstlenmiştir.