PARAMEDYA

Bankalar Başkanlık Sistemine mi geçiyor?

Bankalar Başkanlık Sistemine mi geçiyor?

Son aylarda dikkatinizi çekmiştir, özellikle bazı Bankaların üst yönetiminde yeni yapılanma söz konusu. Grup Müdürlükleri birleştiriliyor. Öngörüp yazdığımız gibi fonksiyonunu yitirmiş Bölge Müdürlüklerinde Pazarlama Satış müdürleri gereksiz diye kadrolar iptal ediliyor.

Son günlerde Bankalar üst yönetiminde bir hareketlilik başladı.
Her kriz döneminde olur böyle şeyler. Çok bilmiş abi / ablalar işler yolunda gitmeyince bir arayış içine girerler. Şubeciler gibi değil tabi üst yöneticilerin pat diye iş bulmaları, aylarca önceden hazırlık yapmak gerekir. Çoğu zaten kariyer planında profesyonel firmalar ile çalışır. Firmalar da bu abi / ablalara özel önem verdiklerini belirtmek için kendilerini “Beyin Avcıları” olarak ilan ederler, zaten bu kuşak “hayalet avcıları” filmleri ile büyüdükleri için oradan esinlenmiş de olabilirler.
Üst yönetici Bankalar niçin ayrılır
Neyse konuyu dağıtmayalım. Banka üst yönetimi üç nedenden dolayı bankasından ayrılır. Birincisi, işler sarpa sarmıştır kendi kurguladığı ve sürekli reklamını yaptığı sistem çökmüştür. Dediği hiçbir şey doğru çıkmamıştır. Enkazın altında kalıp kovulmamak için iş arayışına girmiş olabilir. McKinsey Prens ve Prenseslerin durumu şu an tam da budur. İkincisi, kurum içinde ekip savaşında kaybeden olarak pes etmiş yenilen aslanlar gibi yeni koloni peşine düşme gereği duymuştur. Üçüncüsü, gerçekten işinde iyidir ve diğer bankalar ciddi ciddi transfer yapmak istemektedir.
Kriz dönemlerinde iş değişikliği
Kriz dönemlerinde iş değiştirmenin avantajı da vardır dezavantajı da. Avantajı, kuruma yeni geldiğiniz için oluşan ve kısa sürede oluşacak olumsuz durumdan siz sorumlu tutulmazsınız yani bir tolerans zamanınız vardır bu zaman çok kıymetlidir. Dezavantajlıdır çünkü beklentiler yüksektir ister istemez yerine geldiğiniz kişi ile karşılaştırma yapılmaktadır. Davranışlarınızdan, söyleminize, bulduğunuz çözüm önerilerine kadar yerinizi sağlamlaştırana kadar göz önündesinizdir. Bu durum da sizin stres katsayınızı artırır. İşi bilen ve bulunduğunuz konumu hak eden biri iseniz sorun değil zaten çözüm üretir her türlü koşula hazırlığınız B, C planlamanız vardır cebinizde. Hayırlı olsun. Bu tür yöneticilerin tek sorunu gittiği kurumda kemikleşmiş  gruplaşmalardır. Yetkinliği olan biri bu grupları da bertaraf eder.  Yok şişirme bir personelseniz zaten kısa sürede sistem içinde sırıtır bulunduğunuz koltuğu kaybedersiniz. Tabi kurum içi uyum, aynı amaçlara odaklanabilme ve katkınızın bunda önemi büyüktür.
Her halde de iş değiştirme kriz dönemlerinde ivme kazanır. Bu dönemler fırsat yıllarıdır aynı zamanda. Fırsat yıllarıdır çünkü kriz ortamları kendinizi göstermek, yeteneklerinizi, bilgi birikiminizi kanıtlamak için güzel imkanlar sunar. Böyle ortamların ek motivasyon fırsatları vardır. Ayrıca, kriz ortamlarında maaş zamları da sınırlı olacağı için  buradaki kayıplarınızı transferler ile kapatabilirsiniz. Yapabilene hayırlı olsun.
Bankacılıkta Başkanlık Sistemi mi geliyor
Son aylarda dikkatinizi çekmiştir, özellikle bazı Bankaların üst yönetiminde yeni  yapılanma söz konusu. Grup Müdürlükleri birleştiriliyor. Öngörüp yazdığımız gibi fonksiyonunu yitirmiş Bölge Müdürlüklerinde Pazarlama Satış müdürleri gereksiz diye kadrolar iptal ediliyor. Dikey yapılanmada bir rejim havası var, şişkinlikler atılıyor, bünyeye zarar veren mobbingçi foseptik atıklar bünye dışına çıkarılıyor. Kurumlar kendilerine daha bir çeki düzen vermeye başladılar. Artık çalışanları işten mi çıkaracaklar tüm haklarını verip çıkarmaya başladılar. Çıkarmadan önce kıyak olsun diye iki aylık ücretsiz izin bile verenler oldu iyi mi. Bankacılık tarihinde olmayan şeyler bunlar. Tabi bu arada daralan yönetim kadrosunda bir koltukta iki karpuz taşınmaya başlandı, bunu görünce “bankalar da Başkanlık sistemine mi geçiyor” demeden edemiyor insan. Gözlemleyip göreceğiz.
Erol TAŞDELEN
tasdelen34@gmail.com

 

Etiketler: erol taşdelenparamedyabankabankacı
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları