PARAMEDYA

Operasyonsuz bankayı çalışanı dolandırdı

Operasyonsuz bankayı çalışanı dolandırdı

Bankaların yeni modası operasyonsuz bankacılık, operasyonel riske dönüştü. İstanbul'da operasyonsuz bir banka, çalışanı tarafından taklit imza ile dolandırıldı.

Bankaların maliyet düşürmek amacıyla başlattığı "operasyonsuz şubecilik" operasyonel riske dönüştü. Özel bir banka çalışanı tarafından yaklaşık 1 milyon lira dolandırıldı.
Özel bir bankanın İstanbul Avcılar'daki şubesinde Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak görev yapan bankacı hakkında banka müşterilerinin hesaplarından zimmetine para geçirdiği iddiasıyla dava açıldı. İddianameye göre, bankacı şirket sahibi iki banka müşterisine bilgileri dışında kredi kullandırdı ve kredi tutarını yine müşterilerin bilgisi dışında açtığı hesaplara aktardı. Bu müşterilerin hesaplarından toplam 952 bin 500 lira tutarında zimmet eylemi gerçekleştirdi.
Şüphelinin kredi başvuru ve transfer talimatları işlemleri sırasında ilgili müşterilerin imzalarını taklit ettiği belirlendi. Bankacının bilgileri dışında Banka müşterilerinin cep telefonu ve adres bilgilerini değiştirerek hesaplarında yapılan işlemlerden haberdar olmalarını engellediği bilgisi de iddianamede yer aldı. Şüphelinin banka müfettişine verdiği yazılı beyanlarında ve soruşturma sırasında alınan ifadesinde, üzerine atılı suçlamayı kabul ettiği iddianamede yer aldı. İdianamede, şüphelinin, 'nitelikli zimmet' ve "541 Sayılı Bankacılık Kanununa Aykırılık" suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Etiketler: bankacı bankasını dolandırdıbankabanka operasyon

Facebook Yorumları