Denizbank’ta son dakika şoku! Ruslar daha önce 3.2 milyar dolara anlaştığı Denizbank için Emirates NBD’a fiyat kırdı.
Denizbank’tan bu sabah KAP’a gönderilen açıklama şöyle:
“İlgide kayıtlı açıklamalarımız ile Emirates NBD Bank PJSC (Emirates NBD) ve Sberbank of Russia (Sberbank)’nın, Sberbank’ın, sahibi olduğu Denizbank’ın hisselerinin %99,85’inin Emirates NBD’ye satışı konusunda (işlem) bir sözleşme (Sözleşme) imzaladıkları duyurulmuştu. 

Söz konusu sürece ilişkin olarak Sberbank ve Emirates NBD (Taraflar) tarafından yapılan ortak açıklama ile aşağıdaki bilgiler paylaşılmıştır:
2 Nisan 2019 tarihinde, Sberbank ve Emirates NBD bir “Yenilenen Sözleşme” imzalamış ve Denizbank hisselerinin %99,85’inin toplam bedeli konusunda Denizbank’ın 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla sahip olduğu 15,51 milyar TL’lik konsolide özkaynak büyüklüğüne istinaden 15,48 milyar TL bedel üzerinden yeniden düzenlenen hükümler çerçevesinde anlaşmışlardır. Devir işleminin düzenleyici kuruluşların onayına tabi olmak koşuluyla 2019 yılının ikinci çeyreğinin sonunda tamamlanması beklenmektedir. “
NE ANLAMA GELİYOR?
Finans çevreleri bu açıklamayı Rus Sberbank’ın fiyat kırması olarak nitelendiriyorlar. Bilindiği gibi Denizbank daha önce 3.2 milyar dolara satılmıştı. Düzenlenmiş yeni fiyat ise 2.6 milyar dolara geliyor. Açıklamada anlaşmanın hangi kur üzerinden yapıldığı belirtilmiyor. Bu nedenle fiyatta oynama olabileceği  öne sürülüyor.