Londra’daki swap (takas) işlemlerinde Türk Lirası’nın faizi yüzde 90’a kadar çıktı ve dolarda sert düşüş yaşanıyor. Ekonomist Uğur Gürses ise kamu bankalarının dövizde tanzim satış yaptığını iddia etti.
Biberde ve domateste tanzim satış olur da dövizde olmaz mı? Ekonomist Ugur Gürses, kamu bankalarının yüksek döviz fiyatlarını düşürmek için tanzim satışı yaptığını öne sürdü.  Uğur gürses, “Faizi inidireceğim derken Ankara’nın geldiği yer: Londra swap piyasasında gecelik faizi yüzde 90’lara patlatmışlar…Bir taraftan da kamu bankaların dövizde tanzim satış yaptığı konuşuluyor. Kur hala 5.60’da.”diye tweet attı,
FAİZLER PATLADI
Dolar/TL Cuma gününe 5.46 civarında başladıktan sonra gece saatlerinde 5.8490’a kadar yükseldi ve TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.5 civarı oldu. Cuma günü 5.7625 seviyesinden kapanan dolar/TL dün sabah erken saatlerde 5.57 seviyesine gerilese de gün içinde 5.60-5.70 bandında dalgalandı. Dolar/TL bu sabah ise saat 07:10 itibari ile 5.5678/ 5.5693 seviyesinde işlem görüyor. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.
TURHAN: LONDRA’DA TL LİKİDİTESİ AZALDI
Londra’da karşılıklı para birimlerinin takas edildiği swap işlemlerinde dün Türk Lirası’nın faizi yüzde 90’a kadar çıktı. Borsa İstanbul’un eski Başkanı İbrahim Turhan’a göre Londra’daki TL piyasasında likiditenin sağlanmaması gerekçesiyle sığ piyasada spekülatif pozisyon kapatmak adına swap faizleri yüzde 90’a çıktı. Yani piyasaya Türk Lirası satıp karşılığında dolar alınmasın diye Türk Lirası’nı pahalı kılmanın maliyeti fırladı.