PARAMEDYA

Çukurova Holdingden 16 milyar dolarlık yapılandırma

Çukurova Holdingden 16 milyar dolarlık yapılandırma

İngiliz haber ajansı Reuters'in bir iddiası gündeme bomba gibi düştü. Çukurova Holding, 1.6 milyar dolarlık kredi borçu için yeniden yapılandırmaya gidiyor.

Çukurova Holding, Turkcell TCELL.IS hisselerini Letterone'dan (L1) geri almak için Ziraat Bankası'ndan 2014 yılında aldığı ve iki defa anapara ödemesini yapmadığı 1.6 milyar dolar tutarındaki kredinin Temmuz ayında yeniden yapılandırılmasını değerlendiriyor.
Konuya yakın iki kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre, Temmuz 2019'da ikinci taksit ödemesi gelecek olan kredi henüz ödenmezken şirket Ziraat Bankası ile yapılandırma görüşmelerine hazırlanıyor.
Çukurova'nın aldığı bu kredi, 4.75 milyar dolar tutarında SPV'ye (özel amaçlı şirket) devredilerek yapılandırılan OTAŞ kredisinin ardından bankacılık sektöründeki en büyük ikinci telekom kredisi niteliğini taşıyor.
OTAŞ kredisi üç özel banka başta olmak üzere 20'den fazla bankaya dağılmış haldeyken, Çukurova'nın kredisi ise sadece Ziraat Bankası'ndan temin edildi. Bu kapsamda Türkiye'nin en büyük kurumsal finansman kredilerinden biri olma özelliğini de taşıyor.
Çukurova Holding, L1'den aldığı Turkcell hisselerini ve Genel Energy hisselerini teminat vererek 2014 yılında üç yılı geri ödemesiz kredi aldı. Turkcell'den gelen temettüyle kredinin faiz ödemelerini yapan Çukurova anapara ödemelerini 2017 Temmuz ayından bu yana yapmıyordu.
Çukurova Holding'in Rus milyarder Mikhail Fridman'dan aldığı borcu kapatmak için aldığı 10 yıl vadeli 1.6 milyar dolar kredinin geri ödemesiz süresi dolarken, kaynaklar Çukurova'nın üçüncü anapara taksidini de ödeyemeyebileceği belirtti.
HABERİN ORJİNALİ!

Etiketler: ziraat bankasıziraat bankası çuvurova holding yapılndırma

Facebook Yorumları