Brexit anlaşması İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedildi. Peki nedir bu Brexit?
İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşması İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedildi. Bu gelişmenin ardından Brexit hakkında araştırmalar hız kazandı. Brexit’in ne demek olduğunu merak eden vatandaşlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Brexit nedir? Brexit ne demek?
İngiltere tarihi referandum sonrası Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı aldı. Referandumdan ayrılık kararının çıkmasının ardından Brexit kelimesi gündeme geldi. 
BREXIT’İN KÖKENİ NEREYE DAYANIYOR?
Daha önce Yunanistan için de kullanılan Grexit(Greece-exit) Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkma isteğini özetleyen bir tanım olarak ortaya çıktı. 
Grexit terimi Citigroup şef ekonomisti Willem H. Buiter ve aynı grupta çalışan Ebrahim Rahbaritarafından 2012 yılında ortaya atılmıştı. İkili Grexit ile euro’ya veda edip eski para birimine dönmesi durumunda Yunanistan’ın ticarette ve turizmde olumlu etkiler ile karşılaşıp, ekonomisini ferahlatacağı iddiasında bulunmuştu. 
Bu terimi İngiltere’nin AB’den ayrılması için yapılan referandum sürecine adapte eden politikacılar ve sivil toplum örgütleri Grexit’in Brexit’e evrilmesine neden oldu.
BREXIT’İN KELİME ANLANMI NE? 
Britanya’nın (Birleşik Krallık) ilk iki harfi (Br) ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması anlamına geliyor. İngiliz basınında Avrupa Birliği’nden ayrılmak istemeyenler tarafından Britain ve İngilizce kalmak anlamına gelen Remain kelimeleri birleştirilerek Bremain ifadesi kullanılıyordu.