PARAMEDYA

Devrişme misyonerler

Devrişme misyonerler

Usta bankacı Erol Taşdelen soruyor: Türkiye’de Wells Fargo taklitli kampanyalar yapan, benzer uygulamalar yapan, abartılı hedefleri verip şubeleri personeli hayali satışlara zorlamış mıdır? İşte bu sorunun yanıtı ve o bankalar:

Geçen hafta Wells Fargo olayını yazdım. ABD’de “müşteri odaklı çalışmayı bırakıp, ürün odaklı çalışmaya” geçen aşırı hedefleme ve baskı sonucu çalışanların müşterilerin haberi olmadan  ürün satan ve daha sonra ortaya çıkınca milyon dolarlık cezalar alan, bunun için 5300 çalışanını işten çıkarıp çalışanları ile hukuki süreçten kurtulamayan, “Güveni” yerle bir olan Banka örneği idi Wells Fargo. Türkiye’de Wells Fargo’nun yerli, hormonlu taklitleri çıkmadı mı sanıyorsunuz.
Kadınların Doktora gidip fotoğrafı uzatıp bu şarkıcı gibi botoks dudak istiyorum demeleri gibi bir şey bu.
Bir defa botoks yaptırdıktan sonra eski orijinaline kavuşabilir misiniz, zor be kardeşim, geç artık. Botoks yaptıran bankalara bakıyorum tekrar güven kazanma peşine düşmüş, insanın içi sızlıyor. Hala bu fotoğrafın faturasını ödeyen olmadı bekleyip göreceğiz zamanımız çok bizim.

Türkiye’de Wells Fargo taklitli kampanyalar yapan, benzer uygulamalar yapan, abartılı hedefleri verip şubeleri personeli hayali satışlara zorlamış mıdır, hiç kuşkunuz olmasın. CEO’su Yönetim Kurulu üyelerini, müdürleri toplayıp Wells Fargo’nun başarı hikayelerini abarta abarta müdürlere anlatmış mıdır. Kesinlikle. Bu suça teşvik midir hiç kuşkunuz olmasın. ABD ile Türkiye arasında fark var mıdır. Haberiniz ve izniniz olmadan size ürün satıp hesabınızdan para alınması hırsızlık mıdır, hiç kuşkunuz olmasın. Bunu hesabı sorulmayacak mı ? Gün gelir sorulur.  Sahadan uzaksan geçmişe yönelik yıllarca geriye gidip düşük POS cirosunu otomatik alırsın, kredi kart ücretlerini çakarsın, yıllık işletim ücretleri, kredi teklif ücreti, ipotek fek ücreti, araç rehin kaldırma ücreti, kredi teklif ücreti, kredi limit tahsis sigortası … al da al nasılsa itiraz eden yok firmaları koruyan yok bankalarda “biz ne yapıyoruz” öz eleştirisi yok. Sahadan uzak Genel Müdürlük birimleri bu tür saçma sapan isimler ile Deli Dumrul ücret ve komisyonları  alındı / alınıyor mı ? Kesinlikle. Üstelik şimdilik, “siz ne yapıyorsunuz” diyen yok, “biz ne yapıyoruz” öz eleştirisi yok. Meydan boş şimdilik yani. Müşteri ile karşı karşıya kalan şube personeli en masumu ama en çok da onlar zor duruma düşüyor. Hesap soran olmayınca, kurumsallaştı bankalarda bu tür uygulamalar çünkü.
Botokslu büyürsünüz ama duyu kaybı yaşarsınız. Hissizleşirsiniz. Eski ruhunuzu kaybedersiniz. Bankalar şu an Güvenini de ruhunu da kaybetmiş ülke şahıs ve firmalarına karşı sömürge toprakları gibi davranır haldeler. Tam bir akıl tutulması söz konusu.
Bu konuyu işlemeye devam edeceğiz. Farklı mekanlarda aynı senaryoların sergilendiği işlerden farklı sonuç çıkacağını düşünen bizimkiler ders alır mı ? Bu dersi kim verebilir? Çalışan ne yapabilir? “Ben bilmiyordum”, bölge müdürlerine “siz kötü çocuk rolünü oynayın yoksa o koltukta oturamazsınız” demek yöneticileri kurtarır mı? Bankacı olmayan CEO’ları bunların yapılmasını niçin istiyor? Bütün bunları işlemeye devam edeceğiz. Paramedya bu konularda üzerine düşeni yapıyor. Korkuları da bundan geliyor. Korkuyorlar yaptıklarının suç olduğunu biliyorlar, koltuklarını kaybetmekten korkuyorlar, azalan itibarlarının tepetaklak olmasından korkuyorlar. Hiçbir işte çalışarak elde edemeyeceği gelirleri kaybetmekten korkuyorlar. Korumalar ile gezmeye başlayanlar var, bir bankacı koruma ile niye gezer ki, ya tehdit alıp ya da korkuyordur! Ortada tehdit olmadığına göre geriye başka seçenek yok : Korku !
Sormaya, sorgulamaya, yazmaya ve teşhir etmeye devam edeceğiz ! Çoban ne ise Çoban Köpekleri de ona göre görevlerini yaparlar. Ne çoban olalım ne de çoban köpeği! Çobanı da suçlamayalım Çoban Köpeğini de. İşe onlara “Misyon” yükleyen Soros Çocukları / McKinsey Oğlanlarının yerli çakma “Finans Misyonerlerini” iyi görelim. Emperyalistler ülkeye saldırırken Bankacılık sektörünü boş mu geçti sanıyorsunuz. Bankacılık sektörünü özgürleştirmeden Türkiye özgür olamaz. Ülke işgale nereden başladılar ise kurtuluş da oradan başlar birbirimizi kandırmayalım
Erol TAŞDELEN
tasdelen34@gmail.com

 

Etiketler: erol taşdelenparamedyabankabankacıModern HaçlılarSoros ÇocuklarıMcKinsey OğlanlarıWells Fargo olay
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Yazar hakkındaki bu bölüm hazırlanıyor.

Yazar hakkındaki bu bölüm hazırlanıyor

Facebook Yorumları