PARAMEDYA

Bankaların karları USD bazında eridi

Bankaların karları USD bazında eridi

Bankalar muhteşem(?) bilançolarını açılıyor. Karlarda artış var. Ancak usta bankacı Erol Taşdelen, şeytan ayrıntıda gizlidir diyerek, bilançoları dolar bazında inceledi. Sonuç: Hüsran!

BDDK 2018 Aralık ayı Bankacılık Sektörü Verilerini yayınladı. 2015 yıl sonuna göre sektördeki Toplam aktif büyüklük % 73,37  artarak 3.867.135 ( milyon TL )’ye ulaştı.

Bankacılık sektörünün Aktif büyüklüğünün bu kadar artmasına rağmen Karlar güz güldürmedi. TL bazında Nicel olarak artmasına rağmen yıllık Karlılıkları USD’ye dönüştürdüğümüzde 2018/12. Ayda 2017 yıl sonuna göre % 21,17’lik bir kar erozyonu yaşadı. Bu durum 2018’de Banka Hisselerinin niçin % 50’lere varan değer kaybının yaşadığının haklılığını da göstermiş oldu. Ortaklar ve Hissedarlar bu durum karşısında şaşkınlık içine düşerken bazı bankaların yıl sonu bilançoları şimdiden merak konusu oldu. Zira bazı bankaların YP kredileri verimli kullanamadıkları gibi Hazine işlemlerinde ve Kambiyo karlarında ciddi zararlar yazmaları sürpriz olmayacaktır. Bu durum bu aşırı Kambiyo ve Sermaye İşlemlerinin Zararlarının hangi bankalarda olduğu hangi bankaların bu alanı iyi yönettiği  de önümüzdeki dönemde bankaların bilançolarını yayınlamaları ile birlikte ortaya çıkacaktır.

BDDK’nın Aralık raporuna göre Bankacılık Sektörü 2018 sonunu  40.881 ( milyon TL ) Kambiyo zararı ile yılı kapadığı görülmektedir. Bazı bankaların Hazineden sorumlu GM’lerin koltuklarının sallandığı ve önümüzdeki aylarda bu kadrolarda bankalar revizyona gitmesi sürpriz olmayacaktır. Zira ekonomiyi zora sokuyor diye kamu otoritesi swap işlemlere sınırlamalar getirildiği unutulmamalı.


Güçleri Şubelere Yetmiş
BDDK verilerine göre Bankalar küçülmeye giderek 2016 başında 12.200’Lleri bulan şube sayısını 2018 sonuna gelindiğinde  700’den fazla şube kapattığı görülmüştür. Aynı dönemde 8 binden fazla personelin azalması ve işten çıkarılması da Bankaların her zamanki gibi faturayı  şubelere kestiğinin kanıtı olarak değerlendirilmiştir. Kısaca Güçleri Şubelere ve şubecilere yetmiş.
CEO’lar zor durumda
Banka bazında bilançolar henüz bilinmemekle birlikte ana tabloya bakıldığında bazı bankalarda CEO’ların bilançoyu savunmaları Hissedar ve Yönetim Kuruluna açıklamada zorlanacaklarını söylemek kehanet olmayacaktır. CEO’ların son yıllarda kullandığı Sermaye karlılıklarını gösteren ROE, ROA gibi oranlar da şimdiden bu sene alacakları primleri tehlikeli hale getirmiş bazı bankalarda yılı primsiz kapamaları sürpriz olmayacaktır. Zira açıklanan banka solo raporlarına baktığımızda bankasına göre 26 milyon TL ile  95 milyon TL’ye kadar banka üst yöneticilere  ( bazı bankalara göre kilit personel ) ödeme yapıldığı görülmektedir. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi bankalar tasarruf için şube kapatıp personel çıkarırken üst yöneticilere yapılan ödemelerde pek çömert davranmış.
Paramedya sektördeki ana oyuncu bankaların yayınlanan 2018 sonu Finansal Raporlar eşliğinde detaylı değerlendirmeleri yayınlamaya başladı. Yakından takip etmenizi tavsiye ederim. Diğer yayın organları sadece bankanın dağıttığı basın bültenini sorgulamadan yayınlar iken sadece Paramedya bankalarda madalyonun arka yüzünü yazıyor bu yazıların kıymeti de buradan geliyor.

Erol TAŞDELEN
Tasdelen34@gmail.com
 

Etiketler: erol taşdelenparamedyabankacıbanka bilançolarıusd bazında banka bilançoları
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları