PARAMEDYA

Hayırlı CumalarBankam beni niye öptü

Hayırlı CumalarBankam beni niye öptü

Bayram değil seyran değil, bu bankalar için HAYIRLI CUMA nereden çıktı? Usta bankacı Erol Taşdelen yazıyor: Bankaların cuma vurgunu.

 “Hayırlı Cumalar” mesajları son 10 yılda arttıkça arttı.  Özellikle Bankacılık sektöründe son yıllarda bu gün pek hayırlı geçmiyor. Çalışma Hayatında “Pazartesi Sendromu” dünyanın her yerinde yaygındır ama “Cuma Sendromu” bize has bir şey olsa gerek. Yerli ve Milli bir buluş yani.
Bankacılıkta Cuma İşleri
Son yıllarda Cuma işleri bir değişik olmaya başladı. Vadesiz yaratmak için olmaz ise olmaz fırsat. Mümkün olduğu kadar para çıkmasın, yeni para girişi olsun. Öyle ya 3 gün vadesiz yapılacak.
Cuma Kredileri
Cuma Kredi kullandırılıyor ise iş ağırdan alınır oldu, normal günlerde olmayan sorunlar Cuma günleri yaşanır oldu. Ya sistem çalışmadı ya evraklarda son anda bir eksiklik tespit edildi. Bu durumda niyet belli Kredi hesaba geç geçsin de en azından Pazartesine kadar vadesizde kalsın. Sahi krediyi mevduata çevirip bir de üzerine vadeli hale dönüştürmek yasal  olup olmasını geçtim, etik mi ? Bazı ticari krediler aylarca mevduat yapılmadı mı ? Amacına uygun olmayan krediler ayrı bir yazı konusu ama, Murakıplar ve BDDK bu tür kredilere bir el atsa artık bak neler çıkar neler. Grup içi Krediler ne kadar denetleniyor acaba ?
Cuma Mevduatı
İş mevduat olunca kredideki iş yavaşlatma süreci tersi işler. Bir an önce o mevduat alınmalıdır. Günlerdir ajandanızda takip ettiğiniz gün gelmiştir, sabahın erken saatlerinde müşteri ile telefon trafiği başlamıştır. Geçen her dakika işin başka bankalara kaptırılması için aleyhe işler. Ajanda takibine bir çok banka sistemlere yükledi. Kaçan mevduatlar listesi zaten bir gün önceden hazırlanmıştır. Vadesinde tekrar aranacaktır. Akşam üzeri vadesiz tutmayacaktır. Hatırı geçen müşteriler aranıp “abi senin şu günlük vadeliyi vadesiz yapsak zaten bir şey getirmiyor” türden telefon trafiği başlar.
2018 Performans toplantılarının ana konusu Mevduattı,  görünen o ki 2019’da da ana konu Mevduat artışı ve özellikle Vadesiz Mevduat bulma söylemleri ile geçecek. Kredi artık konuşulmuyor zaten hedef bile verilmiyor nerdeyse. Varsa yoksa Mevduat.  Bu arada faiz oranı yüksek diye mevduatlarını başka bankada tutan abilere ne demeli. Siz yine de İmamın dediğini yapın yaptığını yapmayın.
Haydi, Hayırlı Cumalar !
Erol TAŞDELEN
tasdelen34@gmail.com
 

Etiketler: erol taşdelenbankacı erol taşdelenbankahayırlı cumalarbankada vadesiz
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları