PARAMEDYA

YKB sermaye için borçlanıyor

YKB sermaye için borçlanıyor

Yapı Kredi Bankası, yurtdışında 650 Milyon ABD Doları tutarında ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanmaya gidiyor. Büyük bir bölümünü Koç ve İtalyan ortağı alacak.

Yapı Kredi Bankası, yurtdışında 650 Milyon ABD Doları tutarında ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı ihracı için için “tertip ihraç belgesi” alınması amacıyla SPK’ya başvuracak
Yapı Kredi Bankası’nın (YKBNK) konu ile ilgili olarak Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği yazılı açıklama aşağıda yer almaktadır:
08.01.2019 tarihli açıklamada belirtilen talep toplama süreci tamamlanmış olup, bu kapsamda yurtdışında 650 milyon ABD Doları nominal tutarında, BDDK’nın Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmeliği’nin “İlâve Ana Sermaye” başlıklı 7’inci maddesinde belirtilen nitelikleri haiz, vadesi olmayan, BDDK onayına bağlı olarak ihraçtan sonraki her beş yılda bir erken itfa edilebilir nitelikte, ilk beş yıl için yıllık %13,875 getiri oranına sahip ve 6 ayda bir kupon ödemeli, çekirdek sermaye yeterliliği oranının %5,125’in altına düşmesi halinde geçici değer azaltmaya konu edilebilecek, İlâve Ana Sermayeye Dâhil Edilebilir Borçlanma Aracı (AT1) ihraç edilmesi planlanmaktadır.
İhraç edilecek AT1’in toplam 400 milyon ABD Doları tutarındaki kısmının Bankamız nihai ana ortaklarından Koç Holding A.Ş. ve Unicredit S.p.A tarafından eşit tutarlarda alınması ve alınan bu tutarlar için 180 gün boyunca satmama taahhüdü verilmesi öngörülmektedir.
Söz konusu ihraç için “tertip ihraç belgesi” alınması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru bugün yapılacaktır.

Etiketler: yapı kredi bankasıykb borçlanma aracı

Facebook Yorumları