Almanya’nın en büyük pazar payına sahip bankası Deutsche Bank, ay başında genel merkezine Frankfurt Savcılığı tarafından kara para aklama şüphesiyle düzenlenen baskınla zor durumda kalırken, geleceği tartışılan bankanın hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 56 değer kaybetti.
Uzatmalı ticaret savaşları, politik belirsizlikler, finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma, şirketlerin borç seviyesindeki artış, Brexit belirsizliği, İtalya’nın borç yükü, Euro Bölgesi bankacılık sektöründeki zayıflık gibi gelişmeler Avrupa’da yılın gündemini oluşturdu.Tüm bunlar bölge ekonomilerine zarar verirken, Avrupa bankacılık sektörünü de derinden etkiledi.
Piyasalardaki dalgalanmalardan en fazla etkilenen bankalardan olan ve ismi soruşturmalarda geçen Deutsche Bank da zarar gören bankaların başını çekti. Bankanın gelirleri yüzde 9 azaldı Yakında 150. yılını kutlayacak bankanın gelirleri, yılın üçüncü çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 9 azalarak 6,2 milyar euro’ya düştü. Bankanın gelirleri, ocak-eylül döneminde ise geçen yılın aynı sürecine göre yüzde 5 azalarak 19,7 milyar euro’ya indi. Deutsche Bank, bu yılın üçüncü çeyreğinde net karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 gerileyerek 229 milyon avro olduğunu açıklamıştı.
Hisseler bir yılda yüzde 56 değer kaybetti Deutsche Bank, gelirlerindeki düşüşün yanı sıra ay başında genel merkezine Frankfurt Savcılığı tarafından kara para aklama şüphesiyle düzenlenen baskınla da zor durumda kaldı. Bu gelişmeler yatırımcı tarafına da negatif yansıdı ve Frankfurt Borsası’nda işlem gören bankanın hisseleri sert düştü. Bankanın hisselerindeki kayıplar, geçen yılın aralık ayından bu yana yüzde 56’ya yaklaştı. Geçen yıl 18 Aralık’ta 17,10 avrodan işlem gören hisseler, 18 Aralık 2018 kapanış itibarıyla 7,57 avroya indi. Bankanın piyasa değeri ise 23 milyar avrodan fazla eriyerek 16 milyarın altına geriledi. Bankanın türevlerinin değeri 52 trilyon avro Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın yıllık milli gelirinin 3 trilyon 650 milyar euro olarak hesaplandığı dikkate alındığında; banka, 52 trilyon avro değerinde finansal türev ürünleriyle dünya finans sisteminde önde gelen bir konumda. Almanya’da yaklaşık yüzde 40’lık pazar payı ile en büyük kredi sağlayıcısı banka, geçmişte yaptığı çeşitli uygunsuz işlemlerinden dolayı milyar dolarlık cezalar almıştı. Türev ürünlerden veya bir cezadan kaynaklanan büyük bir nakit çıkışının Deustche Bank’ı nakit sıkıntısına düşürebileceği de iddialar arasında.
Deutsche Bank Üst Yöneticisi (CEO) Sewing, geçen hafta 18’incisi düzenlenen Doha Forumu’na katılmış, Alman basınında Katar, Deutsche Bank’daki hisse oranını artıracağı iddiası ortaya atılmıştı. Katar kraliyet ailesi 2014’ten beri Deutsche Bank’ın yüzde 6,1 hissesine sahip bulunurken, Alman basınındaki iddialar Katar tarafından yalanlandı. Commerzbank ile birleşme iddiaları Alman basınında, hükümetin Deutsche Bank ile Commerzbank arasında birleşmeyi kolaylaştırmanın yollarını aradığına yönelik haberler yer aldı. Bununla birlikte Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, kendisi dahil bakanlıkta Deutsche Bank’ın geleceğine yönelik “uykusuz geceler” geçirmediklerini belirterek, “Almanya’nın güçlü ve başarılı bankalarının dünya çapında faaliyet gösteren pek çok Alman şirketiyle çalışmaya ihtiyacı var.” değerlendirmesinde bulundu. Alman ekonomisi büyümesindeki ivme kaybı ve İtalya bankacılık sektörünün durumu ortadayken, gelecek yıl içinde Alman bankası için radikal kararlar alınması bekleniyor. Deutsche Bank’ın hem Alman ekonomisindeki hem de küresel ölçekteki etkisi nedeniyle iflasına müsade edilemeyeceğini belirten uzmanlar, yatırımcıların bankaya yeni sermaye enjeksiyonu için güven duymadığını vurguladı. Uzmanlar, Deutsche Bank’ın kendisinden küçük ama Almanya’nın büyük bankalarından biri olan Commerzbank ile birleştirilmesinin yanı sıra bankaya hükümetin özel yatırımcılarla birlikte sermaye koyması ve bankanın varlık ve faaliyetlerinde önemli küçülmeye gidilmesinin de alternatifler arasında olduğunu bildirdi. Commerzbank ile Deutsche Bank’ın birleşmesinin finansal sektörde tekelleşmeye yol açacağına işaret eden uzmanlar, Alman devletinin sermaye koyması bankanın kredi riskini Alman vatandaşlarına yüklenmesi anlamına geleceğini belirtti. Bankanın isminin değişmesi de tartışılıyor Alman kamuoyunda Deutsche Bank’in ismi de tartışılıyor. Bankanın adında yer alan “Deutsche- Alman” kelimesinin, bankanın karıştığı uygunsuz işlemlerden dolayı ”Almanya” markasını kirlettiği ve bu nedenle ”Deutsche” ifadesinin çıkarılması isteniyor.