Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılında cari açığın 36 milyar doların altına inmesini beklediklerini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı”nın görüşmelerine başlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bütçeyle ilgili sunum yaptı.

Yılın üçüncü çeyreğinde alınan tedbirlerle ekonomideki olumsuzlukları en aza indirdiklerini belirten Albayrak, istihdamda iyi bir performans elde ettiklerini, bu yıl istihdam edilenlerin sayısının 29 milyona yaklaştığını söyledi.

Albayrak, “Kasımdan sonra aralık ayında da enflasyonla mücadelede güçlü bir performansı yakalayacağımıza inanıyoruz. 2018 yılında cari açığın 36 milyar doların altına inmesini bekliyoruz. Ağustos ve eylülden sonra ekim ve kasımda da cari fazla vereceğiz.” dedi.

 

 

Turizmde yaşanan toparlanmanın cari açığın düşmesinde etkili olduğunu ifade eden Albayrak, “Turizm gelirleri 24,9 milyar dolara ulaştı.” diye konuştu.

Albayrak şöyle konuştu:

“Personel ücretlerine 2019 yılı içerisinde yansıtılacak olan enflasyon farkı ödemeleri ile 2018 yılında kadroya geçen taşeron işçilerin ücret ödemeleri nedeniyle personel giderleri yüzde 35,6 artarak 216 milyar 570 milyon liradan 293 milyar 678 milyon liraya yükselmiştir.”

Albayrak, “2019 bütçesi YEP”teki dengelenme sürecinin en temel destekleyicisi olacak. Bütçenin en önemli özelliklerinden biri tasarruf bütçesi olması.” dedi.

"Bütçemizden en büyük payı eğitime ayırıyoruz"

2019’da bütçeden yatırımlar için 65,1 milyar lira, reel kesim destekleri için 32,8 milyar lira kaynak ayırdıklarını belirten Albayrak, “Bütçemizden en büyük payı eğitime ayırıyoruz. Eğitime ayırdığımız kaynağı 2019”da 161 milyar liraya çıkarıyoruz, vergi gelirlerinin yüzde 21”ini eğitime harcayacağız.” ifadelerini kullandı.