PARAMEDYA

Güç zehirlenmesi yaşayan bölge müdürleri

Güç zehirlenmesi yaşayan bölge müdürleri

Performans notunu veren, tayın ve eğitim kararlarını veren Bölgeler güç zehirlenmesi yaşamaktadır. Bu güç elinde fakat basiretsiz Bölge ekiplerinin pislikleri ortalığa saçılmıştır. Bankacılıkta İK bitmiştir artık.

Önümüzdeki yıllarda bankacıların ruh hali nasıl olacak diye anlamak isterseniz, “çocukların oynadıkları oyunlara dikkat edin” derim. Bizim kuşak sokaklarda yetişti, mahalle kültürü var. Acıda ve sevinçte yardımlaşma dayanışma kültürü var. Cep telefonunu elinden bırakmayan bir nesil ile baş başayız. Bu kuşakta Dijital Zeka daha üstlerde.  
Son yıllarda en çok oynanan oyunlardan biri Clash Royale oyunu. Oyunda çocuklar Klan yönetiyorlar ve Klanda bulunacak en fazla 50 üye olabiliyor, personel sabit yani.  Strateji ve Vizyonu kendileri belirliyor. Amaç en güçlü Klan olmak. Bunun için de sık sık savaş kararı alıp komşu Klanlar ile savaş yapıyorlar. Günümüz iş rekabetine uygun bir oyun yani. Geleceğin iş insanları bu oyunlarda yetişiyor bilesiniz. Neyse oyuna dönelim. Yenseler de yenilseler de oyun sonunda Klan üyelerinin bir seviye raporu çıkıyor ( meşhur Netice / Sonuç raporumuz yani ). Kim ne kadar oyuna katkı sağlamış yani. Klan yöneticisi  her oyundan sonra oyun raporuna göre en az katkısı olan sondan istediği kadar oyuncuyu Klandan  atıp yeni elemanlar alıyor. Yeni alınacak kişilerde de kriterler yüksek puanlı olanlar tercih ediliyor. Bu sayede en iyi ekipten oluşan Klan elde edeceklerine inanıyorlar.  Size Strateji ve Vizyon hiç yabancı gelmedi değil mi ?
Oyun iyi de iş hayatına taşınır ise ne olur ?
Bu çocuklar iki gün sonra Bankanın İK yöneticisi olduğunda veya iş birimlerinde  yetkiyi eline aldığında aynı mantığı iş dünyasına taşır mı, kesinlikle.  Bugünkü durum yani !  Bugünkü idareciler çocuklukta ne oynadılar ise artık. Başarılı olup olmadığına bakılmaksızın personelin sondan % 5 -10 kişiyi at gitsin. Oyun da bu strateji işler ama iş dünyasında bu durum geri teper maalesef. Hele hizmet sektörü olan Bankacılıkta. Oyunu oynayan çocuklara sorum şu oldu. Bu arkadaşlarınızın oyunu iyi oynaması için eğitim, fırsat, zaman verdiniz mi veya doğru görevlendirme yaptığınıza emin misiniz?  Öyle ya saldır dediğin asker belki savunmada daha başarılı yanlış yerde kullanıyorsun. Lokasyon yanlış olabilir.  Verilen cevap ilginç ve bugünkü Banka İK zihniyetini  iyi yansıtıyor: Vaktimiz, sabrımız yok, acelemiz var, ne yapıp edip kısa sürede daha başarılı olup sonuca ulaşmalıyız. Kazanmalıyız. Evet bugünkü Banka İK yönetimlerinde de kendilerine göre gerekçeleri var ama başarısız olarak gördükleri elemanları yetiştirecek vakit, sabır yok, aceleleri var.  Oysa İş Kanunu performanstan çıkarmadan önce uyarı verip, eğitimlerini tamamlaman lazım diye emrediyor. Yapılıyor mu hayır.
Banka İK’ları özerk mi ?
Aslında İK yöneticileri de biliyor ama sektörde başka bir sorun var, artık banka İK yönetimleri asıl işleri olan iyi kadroyu kurmak, en iyi elemanı almak değil, “iş birimlerinden” gelen raporlara göre alttan % 5-10 kişiyi çıkarmak üzerine kuruldu sistem. İş birimleri İK üzerinde o kadar baskı kurar hale geldi ki bunun yanlış olduğunu bile bile İK servisleri de çaresiz son yıllarda. O nedenle bütün suçu İK yönetimine yüklememek lazım. Bankacılıkta  İK  Servisi özerk değildir artık, bağımsız karar veremiyorlar çünkü. Emir ve komuta “İş Birimlerinin” eline geçmiştir, İK evrak takibi yapar haldedir. Bazı Bankalarda İK yetkisi Bölgelere geçmiştir. Hedefleri kafasına göre dağıtan, Performans notunu veren, tayın ve eğitim kararlarını veren Bölgeler “güç zehirlenmesi” yaşamaktadır. Bu güç elinde fakat basiretsiz Bölge ekiplerinin pislikleri ortalığa saçılmıştır. Bankacılıkta İK bitmiştir artık.  Sistem doğru işlese personelin Performansının düşük olduğunu 15-20 yıl sonra mı fark eder? Açıklayamıyorlar, açıklayamazlar da.
Banka birincilikleri havada uçuyor ama personel kötü öyle mi ?
Bütün bankalara dikkat edin her sene Türkiye 1.liği yetmez, Dünya 1.likleri alır bunu sayfa sayfa gazete ve dergilerde reklam yaparlar. Kimse sorgulamıyor ama ne hikmet ise ( ! ) aynı kurum ya da dergiler her yıl hep aynı bankalara 1.lik veriyor.  Bankalara bir tane yetmiyor,  her yıl  3-4’er adet birincilikler havalarda uçuşuyor. Hadi size inanalım ve bu ödülleri hak ettiğinizi düşünelim ve soralım. Hizmet sektörüsün bu başarıyı bu kadrolar ile yaptın arkadaş, dönüp 2 gün sonra yüzlerce insan toptan işten çıkarmanın mantığı ne? Hani en iyi hizmeti siz verip, en iyi kadroya siz sahiptiniz? Game-Over çocukları bunlar deyince kızıyorlar ama öylesiniz abi. Oyunun sonu ne olur ise olsun  kime denk gelir ise gelsin o dönemde Klandan birileri dışlanacak artık plansız, günübirlik kural bu. Strateji yok, taktir var artık, kısa farlar ile siste ilerliyor sistemleri. İlerde sistemi ne bekliyor belli değil.
Bu iş böyle mi gidecek : Hayır tabi ki !
Tabi çocukların yaş ilerledikçe  oyun alışkanlıkları da değişiyor. İleri yaş çocukların son yıllardaki gözde oyunu, Rival Regions. Bunda mı ne yapıyorlar. Ülkeler var. Yönetimler var. Çocuklara bakıyorum, Strateji ve vizyonları değişti, baskısı despot yönetimleri devirmek için ayaklanmalar organize ediyorlar, haksızlığa tahammülleri yok, ezilen hakların yardımına koşuyorlar. Misyonları artık bu olmuş. Yine savaşıyorlar ama bu sefer otoriteye karşı, isyan kuşağı geliyor. Doğru yolu buldular.  Gelecekte,  Despot şirket yöneticilerine rahat yok artık haberiniz olsun ! Kaygılarım gitti, geleceğe daha bir güven ile bakıyorum artık. Bankaları Klan olarak gören yöneticilere gelecekte yer yok. Geleceğin şirket yönetimlerinde otoriter yönetimlerin yeri yok. Gelecekte,  daha şeffaf, daha adil, daha liyakat gösteren yöneticiler iş başına geçecek. Bankacılıktan gelmeyen banka yöneticilerin sektörde yeri yok artık. Maliyetleri yüksek olacak ama sektör dışına çıkarılmalarını birlikte izleyeceğiz. Kendilerini Lider sana fakat liyakat gösteremeyen çakma “kartvizit yöneticiler” oyununuzu başka sahalarda oynayacaksınız artık, üzgünüm.
Kelaynak kuşlarının özelliğidir, kendi güvenlikleri için yuvalarını yüksek yerlere yaparlar. Bugünlerde, yüksek kulelerde koltuklar sallanıyor haberiniz olsun. Etme bulma dünyası. Şubelere suçu bir yüklersin, iki yüklersin, üçüncüsünde sorunun siz olduğunuz anlaşılır ağalar, hadi iyi uçuşlar ! ...
Nazım’ın dediği gibi :
Ne diyeyim,
Dilerim ihtiyacı olan
Birine gidiyordur
Bizden çaldıkları umut !  

Erol TAŞDELEN
tasdelen34@gmail.com
 

Etiketler: erol taşdelenbankacı erol taşdelenbanka bölge müdürlüğübankacılıkta güç zehirlenmesibanka insan kaynakları
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları