PARAMEDYA

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi ikinci toplantısını yaptı

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi ikinci toplantısını yaptı

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi''nin ikinci toplantısı Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak başkanlığında yapıldı.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi''nin (FİKKO) ilk toplantısı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Albayrak, Twitter hesabından da toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, Küresel finansal piyasalardaki gelişmelere karşı hazırlıklar ve yaşanan dalgalanmaların bankacılık sistemi ve reel sektöre olan etkilerine karşı adımları detaylı olarak ele aldıklarını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Yeni Ekonomi Programı kapsamında, sürdürülebilir kalkınma ve finansal istikrarı sağlamak amacıyla, Finansal İstikrar Komitesi (FİK) yerine kurulacağı açıklanan FİKKO''nun ikinci toplantısı Albayrak başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, küresel finansal piyasalardaki gelişmeler ile bunların finansal ve reel sektöre etkileri ve bu çerçevede alınmakta olan tedbirler değerlendirildi.

Açıklamada, toplantıya ilişkin şunlar kaydedildi:

"Ekonomik dengelenme sürecinin özellikle işgücü piyasasına etkisi ve bu kapsamda istihdama yönelik tedbirler, Reel sektör firmalarının finansmana erişimi ve kur risklerinin yönetilmesi ele alınmıştır.

Yurt içi türev piyasaların geliştirilmesi ve derinleştirilmesi, Yeni Ekonomi Programı’nda ilan edilen ülkemiz finansal mimarisinin yenilenmesi, Bankaların sermaye ve likidite yeterlilikleri başta olmak üzere mali bünye değerlendirme çalışmaları, Politika yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla finansal verilerin kalitesinin artırılması ele alınmıştır.

İhracatı destekleyici teşvik mekanizmaları konularında üye kurumlar tarafından yürütülen çalışmalar ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, uygulanabilecek ilave tedbirler ve düzenleme önerileri değerlendirilmiştir.

Özellikle, para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceği ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceği vurgulanmıştır."

Etiketler: EkonomiPara

Facebook Yorumları