PARAMEDYA

Akbank neden bedelli yapıyor?

Akbank neden bedelli yapıyor?

Akbank, benzeri sermaye ihracı yerine bedelli yolu ile sermaye arttırımına gitmesi çeşitli tartışmalara neden oldu. Bazı analistler NPL'lere karşı önlem olarak değerlendiriyor.

Akbank'ın sermayesini yüzde 30 artırarak 4 milyar liradan 5.2 milyar liraya yükseltme kararında sermaye benzeri ihraç yapmak yerine bedelli artırımı tercih etmesi takibe dönüşme riski olan alacaklara karşı önlem şeklinde algılanmasıyla hem bankanın hem de Sabancı Holding'in hisseleri sert düştü.
Analistler Akbank'ın güçlü bir sermaye yapısına sahip olmasına rağmen, sermaye benzeri ihraç yapmak yerine bedelli sermaye artırımı kararının sürpriz olduğunu belirterek, bankanın temkinli yaklaşımı doğrultusunda önümüzdeki dönemde artabilecek NPL'lere karşı bir önlem olabileceğini belirtiyorlar.
Bir bankacılık analisti, "Temkinli gittiği için bu kararı aldığını düşünüyoruz. Aslında SYR'si şu anda iyi acil bir sermaye ihtiyacı yok ama önmüzdeki dönemde artacak olan yeni NPL girişleri olacak. Banka da 2019-2020'yi düşünerek böyle bir karar aldı diye düşünüyoruz" dedi.
TURK TELEKOM OLAYI
Türk Telekom'un çatı şirketi Otaş'a 30'a yakın banka tarafından sağlanan 4.75 milyar dolar tutarındaki kredi taksitleri iki yılı geçen süre içinde bankalara ödenmedi. , Akbank son bilançosuna göre birikmiş faiz dahil 1.78 milyar dolar ile en fazla kredi riski bulunan bankalar arasında yer alıyor ve 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla sözkonusu kredi "Yakın İzlemedeki Krediler ve Diğer Alacaklar" altında sınıflandırılıyor.
Temmuz ayının ilk haftası, Akbank, Garanti Bankası  ve İş Bankası , Ojer Telekomünikasyon AŞ'nin (OTAŞ) kredi borçlarının yapılandırılması konusunda tüm alacaklılarla uzlaşı sağlandığını ve OTAŞ'taki yüzde 55 Türk Telekom hissesinin  bankaların kuracağı özel amaçlı bir şirkete (SPV) devredileceğini açıklamıştı. çeyrek sonuçlarına göre Akbank'ın takipteki krediler oranı yıl sonuna göre artarak yüzde 3.3 seviyesinde gerçekleşirken, SYR'si de yüzde 18.48 seviyesinde.

KAYNAK: investing.com

Etiketler: akbankakbank bedelli sermaye arttırımı

Facebook Yorumları