Doların düşüşü sürüyor. Dolar 5.30 liranın da altına gerilerken, düşüşü nedeni 13 Aralık beklentisi olarak gösteriliyor.
Dolar kurunda kritik eşiğe geçiliyor. Merkez Bankası’nın 25 Ekim tarihli faiz kararının ardından gözler 13 Aralık’a çevrildi.
ABD ile ilişkilerin düzelmesi sonrası dolardaki düşüş devam etmiş ve dolar kuru 5.30’un altına kadar gerilemiş oldu. 
Merkez Bankasının sıkı para politikasına geçtiği son aylarda, 13 Aralık’ta gerçekleşecek Para Politikası Kurulu toplantısı önem taşıyor. TCMB’nin faiz kararı, dolar/TL açısından kısa vadede ciddi bir etkiye dönüşebilir.
Murat Çetinkaya liderliğinde toplanan Para Politikası Kurulu, 13 Eylül’de politika faizinde 625 baz puan artış kararı almış, 25 Ekim’de ise faizi sabit tuttuğunu açıklamıştı.
Patronlardünyası’nın haberine göre dolar kurunda özellikle yurt içi verilerin etkili olduğu bir evredeyiz. Kasım ayının başında açıklanan enflasyon rakamlarının ardından, sanayi üretim endeksi, ciro endeksleri, perakende satış endeksi, işsizlik oranları ve yapı izin istatistikleri Türkiye ekonomisiyle doğrudan ilişkili veriler olarak öne çıkıyor. Bugün açıklanan konut satış istatistikleri ise olumlu bir veri olarak göze çarpıyor.
Kurda yurt dışı gelişmelerin de belli bir düzeyde etkinliğinden söz etmek mümkün. ABD-Çin arasında yaşanan ticaret gerilimi başta olmak üzere FED’in 8 Kasım tarihli faiz kararı, dolar/TL paritesinde etkili olan yurt dışı gelişmeler olarak etkili.