Çalıştığı bankanın 28 ATM cihazına eksik para yatırarak zimmetine 4 milyon 484 bin 418 TL geçiren Ahmet Eslek, tahliye edildi.
Erzurum’da, çalıştığı bankanın 28 ATM cihazına eksik para yatırarak zimmetine 4 milyon 484 bin 418 TL geçiren Ahmet Eslek’e verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçesi açıklandı. Gerekçeli kararda, sanığın eyleminin açığa çıkmasını sağlamaya yönelik hileli davranışları olmaması nedeniyle suçun ‘basit zimmet’ olarak kabul edildiği bildirildi.
Erzurum’da bir bankanın yetkilileri, avukatları aracılığıyla 21 Nisan 2017’de Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe ile başvurarak, bankanın Erzurum Nakit Yönetimi Merkezi’nde 5 yıldır çalışan Ahmet Eslek’in sorumlu olduğu ATM’lere eksik para yatırıp zimmetine para geçirdiğini belirterek şikayetçi oldu.
Şikayet üzerine başlatılan soruşturmada; 28 ATM’nin ikmal ve boşaltma işlemlerinden sorumlu olan Eslek’in, zimmetine toplam 4 milyon 484 bin 418 TL geçirdiği tespit edildi. Ahmet Eslek’in, ATM’lerde nakit paranın bittiğini belirten uyarıyı engellemek için de kart okuyucusuna müdahale ettiği ve nakit para bitmeye yakın ATM’lerden para çekilmesini önlediği öne sürüldü. Eslek’in, 2 yıldır kurumca onaylanan yıllık izinlerini de kullanmadığı belirlendi.
Polis tarafından gözaltına alınan Ahmet Eslek, savcılıkta alınan savunmasında, suçlamaları kabul etti. 24 Nisan 2017’de tutuklanarak cezaevine gönderilen Ahmet Eslek, “İddaa oyununda, biriktirdiğim 50 bin lira paramı kaybetmem nedeniyle 2015 yılı başlarından itibaren ATM’lerden, eksik para yatırmak suretiyle para almaya başladım. Her bir seferde 10 ya da 15 bin lira olarak parayı aldım. Toplam ne kadar aldığımı bilmiyorum. Ancak 2 ya da 2,5 milyon lira kadar almış olabilirim” diye konuştu.
6 YIL 3 AY HAPİS VE TAHLİYE
Ahmet Eslek hakkında Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘zimmet’ suçundan dava açıldı. Geçen 4 Ekim’de görülen karar duruşmasında, Ahmet Eslek, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 160/1 maddesi uyarınca ‘basit zimmet’ suçundan önce 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Heyet suçun zincirleme işlenmesini dikkate alarak cezayı 1/4 oranında arttırıp 7 yıl 6 aya çıkardı. Ahmet Eslek’in suçunu kabul etmesini ve duruşmadaki tutumunu dikkate alan heyet, ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak sanığı 6 yıl 3 ay hapis ve 100 lira adli para cezasına mahkum edildi. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu gereğince bankanın uğradığı 4 milyon 484 bin 418 liralık zararın karşılanmasını da isteyen mahkeme heyeti, Ahmet Eslek’i hükümle birlikte tahliye etti.