Türkiye’nin en büyük parakendecisi Migros 2018 3.çeyrek bilançosunu açıkladı. Satışlardaki artış dikkat çekti.
Migros üçüncü çeyrekte 666.6 milyon lira zarar açıkladı.
Söz konusu zararda euro cinsi yüksek borcu bulunan Migros’un TL’nin euro karşısındaki değer kaybına bağlı kaydettiği kur farkı giderleri etkili oldu.
Şirketin büyük kısmı euro cinsi olan finansal borcunun Eylül sonu itibarıyla TL karşılığı 5.2 milyar lira seviyesinde bulunuyor. Şirket geçen yıl aynı dönemde de 70.5 milyon lira zarar açıklamıştı. Migros’un dün akşam KAP’a bildirdiği finansal sonuçlarına göre, finansman gideri öncesi faaliyet kârı ise 156.6 milyon lira olurken; bu kalem geçen yıl aynı dönemde 162.5 milyon lira olarak gerçekleşmişti.
Şirketin üçüncü çeyrek hasılatı ise yüzde 24 artışla 5.33 milyar lira oldu. Diğer yandan şirket 2018 beklentilerinde yukarı yönlü revizyon gerçekleştirdi. Şirketin yatırımcı sunumunda yer alan bilgilendirmeye göre; daha önce “yaklaşık yüzde 20” olan satış büyümesi beklentisi “yaklaşık yüzde 22” olarak revize edildi. FAVÖK marjı beklentisi de “yüzde 5.5-6” aralığından “yüzde 6 üzeri”ne çekildi. Şirket “200 üzeri” olan yeni mağaza hedefini de “230 üzeri” olarak güncelledi. Şirketin, 2018 yılına ilişkin verdiği mesajda da, gayrimenkul satışlarına odaklanmanın sürdüğü, dördüncü çeyrekte 56 milyon lira değerinde, Migros mağazalarının yer aldığı üç adet gayrimenkul satışının yanı sıra 196 milyon lira tutarında tahvil ihracı yer aldı.