PARAMEDYA

Bankalar Yönetimsel Kaostan Nasıl Çıkar

Bankalar Yönetimsel Kaostan Nasıl Çıkar

Bankalar bugünlerde Yönetimsel olarak bir kaos içinde. Kimin ne yaptığı belli değil. Yetkisi olup olmadığına bakmada herkes “büyük işler yaptığı” izlenimi vermek için saçma sapan şeyler yapıyor. Alakasız mailler havada uçuşuyor. Sık sık ve uzun toplantılar birbirini kovalıyor. Teşhis koyan olmadığı için de tedavisi de mümkün değil bu kargaşanın. 

Bankalar bugünlerde Yönetimsel olarak bir kaos içinde. Kimin ne yaptığı belli değil. Yetkisi olup olmadığına bakmada herkes “büyük işler yaptığı” izlenimi vermek için saçma sapan şeyler yapıyor. Alakasız mailler havada uçuşuyor. Sık sık ve uzun toplantılar birbirini kovalıyor. Teşhis koyan olmadığı için de tedavisi de mümkün değil bu kargaşanın. Dedik ya yetki var sorumluluk yok.
Bölgelerde durum nasıl ?
Başta Bölge Müdürleri, asıl işleri olan,  Şubeler ile Genel Müdürlük birimleri arasında koordinasyonu sağlayıp, işlemlerin ve işlerin daha hızlı yürümesini, hızlı aksiyon alınması için kurulan destek birimler başlı başına sorunun kendileri oldu. Unvan ve yetkisine bakmadan Bölge Müdürü değnekçiliğine soyunan Bölge Satış Müdürleri şubeleri taciz ediyor. Şube müdürleri dahil ağzına geleni söylüyor. Adam Bölge müdüründen delegasyonu kapmış, kendini Bölge Müdürü yerine koymuş bir defa. Bölge Müdürleri de kendi ekibine  “sizler bölgesiniz, şubelerin üstündesiniz” yalan ve yanış bildirimleri verip gazı vermiş bir defa tutabilene aşk olsun. Sonra da “bazı bölge müdürleri pazarlamacıların elinde kendilerini soytarı yapıyorlar” diye yazınca kızıyorlar. İyi de abi o konuma kendini sen koydun. Yoksa Bölge Satış ekibinin ne haddine Şube Müdürüne laf söyleyecek. Bir bölge müdürümün dediği gibi : “rütbeleri yetmez”, ama dinleyen kim. Bölgelerin ne sorumluluğu var. O kadar performans toplantısına girdim son 1-2 yıla kadar bölge ekibi sorgulanmazdı. Neyse bazı bankalar bölgeleri de sıkıştırmaya başladı da kel gözüktü. Genel Müdürler şubeler karşısında bir iki laf söyledi o heybetli adamlar süt dökmüş kediye döndüler, karşısında ne diyeceklerini bilemeyip dağılıp gittiler. Şubeleri asıp kesen adamlar gitti şubeler karşısında yayılarak oturan adamlar / kadınlar iki büklüm hale gelip ufaldıkça ufaldılar. Şube Müdürlerine yaptıkları davranışlar kendilerine yapılınca ne hale geldiklerine şube müdürleri  şahit oldu da içten içe gülüşlerden gözler parladı aslında. Eee etme bulma dünyası.
Şubelere atanan bölge ekibinin hallerini gördükçe acıyor insan. Neyse ki şube müdürleri intikam duygusu ile davranmıyor da idare ediyorlar.
Bankalar yönetsel Kaostan çıkmak için nereden başlamalı
Genel Müdürlere bir önerim olacak. Bölge Müdürleri dahil ekipleri sahaya sürme zamanı gelmiştir artık.  Her tarafından vizyon fışkıran bu ekibi sahada tekrar deneyin. Çünkü zaman o zamandır. Bu  dönemde nasıl başarılı olacağını göstersinler. Bu krizi böyle “her şeyi bilen, en iyi bankacı olduklarına kendilerini inandıran” arkadaşları sahada görelim artık. Savaşın kaderini seçkin birlikler belirler. Madem, “Ekonomik Savaş” içindeyiz. Seçkin elemanlarını sahaya sürme zamanı.  Bu arkadaşlar “sanal” çalışma ortamından kurtulup, şube  cephesinde kendilerini gösterme fırsatı verelim. Bu önerim karşısında, fonksiyonlarını bitirmiş birimlerin ısrarla maliyetlerine katlanma gibi bir vizyonu gösterip göstermeyeceklerini birlikte göreceğiz.

Erol TAŞDELEN
Tasdelen34@gmail.com

 

Etiketler: erol taşdelenbankacı erol taşdelenbanka bölge müdürlüğü
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Yazar hakkındaki bu bölüm hazırlanıyor.

Yazar hakkındaki bu bölüm hazırlanıyor

Facebook Yorumları