Yumurta ihracatı ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 354 milyon dolara ulaştı.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliğinden (YUM-BİR) yapılan açıklamada, sektör ihracatının yıl sonunda 425 milyon dolara ulaşacağı ve son 10 yılın rekorunun kırılacağı belirtildi.

22 milyar adetlik üretimle dünyada dokuzuncu sırada

Üretim altyapısını sürekli geliştiren ve ürün kalitesini yükselterek dünya yumurta üretiminde önemli bir konumda bulunan yumurta sektörünün 22 milyar adetlik üretim rakamıyla dünyada dokuzuncu, her yıl artan ihracatıyla da üçüncü sırada yer aldığı ifade edildi.

Yumurta ihracatının yılın 10 ayında yaşanan maliyet ve enflasyon artışlarına rağmen yüzde 18 artarak 354 milyon dolara ulaştığı aktarıldı.

"Haksız rekabete yol açan kayıt dışı tavukçuluk önlenmeli"

YUM-BİR Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, bu başarıyı gelecek yıllarda da artırarak sürdürmek istediklerini söyledi.

Bunun için kamu otoritelerinden haksız rekabete yol açan kayıt dışı tavukçuluğun önlenmesini, nüfus artışı, kişi başına tüketim ve ihracat potansiyelini temel alan bir üretim planlamasına gidilmesini beklediklerini belirten Pala, "Bir diğer talebimiz ise, yumurtanın birincil üretim ve temel bir gıda maddesi olduğu gerçeğinden hareketle, yumurtada KDV”nin yüzde 1”e düşürülmesi ve tüketicinin daha ucuz yumurta tüketmesinin sağlanmasıdır" dedi.