PARAMEDYA

Vatandaş borca batık

Vatandaş borca batık

BDDK ilk 9 aylık verilerine göre, vatandaşın bireysel kredi ve kredi kart borçları zirveye çıktı. Vatandaşın bankalara tüketici ve kredi kart borcu 502 milyar liraya ulaştı. Erol Taşdelen yorumluyor:

BDDK 3’er aylık dilimler halinde toplu banka raporlarını il bazında kamuoyu ile paylaşıyor. Daha önce banka bazında verileri de yayınlanıyordu fakat bazı bankaların itirazı üzerine bundan vaz geçti. Yıllar itibarı ile tabloyu çıkardığımızda aslında vatandaşın gelirinden çok harcadığı çevremizde gördüğümüz şatafatlı bazı aile yaşantılarının banka kredileri ile olduğunu anlamak zor değil.

Bireysel Krediler niçin arttı
Yıllar itibarı ile banka bireysel kredi dağılımını incelediğimizde toplam bankalara borç 2018/9. Ay itibarı ile 500 milyar TL’yi geçti.  Tabloda yer almayan  14,7 milyar TL Kredili Mevduat Hesabını da eklediğimizde toplam Bireysel borç 517,5 milyar TL. Bunun 203,2 milyar TL’lık kısmı Konut ve Taşıt kredisi.  2005’den sonra konut kredilerindeki depar önlenemez şekilde yükselmiş. Tabi bunda siyasi iradenin İnşaat sektörünü öncelikli büyümesi gereken sektör olarak belirlemesi buna bankaların müteahhitlere proje finansmanı sağlaması uzun ve ucuz Konut kredileri ile satışları da desteklemesi ciddi katkısı oldu. Hatırlayın bazı bankalar bireysel kredi pazarlamak için özel şubeler açmışlardı bu şubelerde gişe dahi yoktu. Bugün ki tablonun Konut kredilerinde  bu şekilde çıkması normal. 2000’li yıllar yurtdışından bulunan ucuz ve uzun vadeli sendikasyon kredileri bu tabloyu destekledi. Bankacıların sahaya indiği her köşe başında kredi kartı sattığı, kurumları kredi kullanın diye dolaştığı, her gün telefonlarımızın çağrı ve mesaj ile taciz edildiği yıllardır bu yıllar.
Bireysel Kredilerindeki Tehlike nerede ?
Tablo üzerinde analiz yaptığımızda Konut ve Taşıt kredileri daha masum duruyor sonuçta bir karşılığı var, kirada duran vatandaş konut sahibi olmuş, arabası olamayan vatandaşın özel aracı olmuş. Kısmen konfor seviyesi artmış. Asıl Tehlike Tüketici Kredilerindeki ve Kredi Kartlarındaki artış. Buradaki krediler cep telefonuna, LCD TV’lere, Tatil harcamalarına, seyahatlere, çocukların özel okullarına gitti. Bunların eğitim dışında geri dönüşü yok malesef. Ödenme sorununun da en çok arttığı kısım burası. Banka haberlerini takip edenler bilir sorunlu krediler %10 karşılığında Varlık Şirketlerine devir ediliyor son devirlerde bu oran % 2.5’lara kadar düştü. Çoğu da bireysel krediler.
Bireysel Sorunlu Kredilerde suçlu kim ?
“Kredi verin verin” diye kampanyalar yapan Genel Müdürlük birimleri yine faturayı şubelere çıkarır. Son 10 yılda nerede ise hiçbir bireysel kredi, kredi kartı dosyası şubelerce görülmedi. Cep telefonu ile satılan krediler sorunlu hale gelince hesap pişkin pişkin şubelerden soruldu iyi mi. Hatta genel müdürlüğün verdiği kredilerde sahte evraklar çıktı şube müdüründen savunma isteme yüzsüzlüğü bile yaptılar iyi mi.  Başarıyı kendilerine yontan Cam Kulelerdeki Kelaynak kuşları işler sarpa sarınca faturayı şubelere kesmeyi de meslek edindiler. Bunları yazıyoruz diye bizleri de “hain” ilan ettiler iyi mi. O da yetmedi performansı düştü diye alttan % 10’luk kesimi acımadan kapı önüne koyma yüzsüzlüğü ve vicdansızlığı da gösterdiler.  Korkuyorsunuz, çünkü oturduğunuz koltuğu hak etmediğinizi iyi biliyorsunuz. Suçluyorsunuz, çünkü asıl sorumlu siz olduğunuzdan korkuyorsunuz. Kovuyorsunuz, çünkü çalıştığınız kurumun asıl emekçi sahiplerinin bir gün başınıza bela olacağını biliyorsunuz.  Ne demişti Jean Gabin, “elli yaşından sonra harfleri yakından seçemez olursunuz, ancak dangalakları uzaktan hemen seçebiliyorsunuz”.  Ne demişti Erdal İnönü, “gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyları vardır”. Er ya da geç Bankacılık sektörünün kimlerin buralara getirdiği ortaya çıkacak işte o zaman kimsenin suratına bakamayacağınız gibi yüzünüze tükürecek insanlar sayesinde yollarda da rahat yürüyemeyeceksiniz. Bu topraklara ait olmadığınız için bundandır yurt dışı hayalleri kurduğunuz !

Erol TAŞDELEN
Tasdelen34@gmail.com
 

Etiketler: erol taşdelenbankacı erol taşdelenbankavatandaşın bankalara borcubddk borç verileriihtiyaç kredisikredi kart borcutüketici borcuaraç kredisi
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları