PARAMEDYA

Yalnız bir şube müdürü

Yalnız bir şube müdürü

Usta bankacı Erol Taşdelen, son  günlerde en çok tartışılan şube müdürlerine farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor. ŞUBE MÜDÜRLERİ YANLIZ KURTLAR! Müthiş bir yorum:

Şubede  yönetici  siz olduğunuz için özel  sorunlarınızı personeliniz ile paylaşamazsınız.
Türk insan tipi istismara açıktır çünkü bunu yaptığınızda bir de bakarsınız etkinliğiniz gitmiş. İster istemez ilişkileri seviyeli tutmak zorundasınız.
Sulandıran ve personeli ile Kanka olduklarını iddia eden şube yöneticilerin zaman ile şube içinde iş yaptıramama gibi bir sorunla yüzleşir. Şube müdürleri aslında yalnız insanlardır. Neden mi ?

Yalnızdır çünkü;
Eve gittiğinizde eşinizin gözünde akşama kadar odanızda oturmuş gelen müşteriler ile çay kahve  içerken sohbet etmişinizdir. Gün içinde müşteriye gitmiş orada da sohbetler etmişsinizdir. Bu ev işlerinin yanında yorulma için gerekçe olamaz gözlerinde.
Yalnızdır çünkü;
Bölge Müdürü, Bölge Satış ekibi günde 3-4 defa telefon açmış sizin günlük planlarınızı alt üst etmiş kendi önceliklerini size dayatmıştır bile. İstediğiniz kadar personeliniz ile haftalık günlük plan yapın bölgeden gelen telefon, mail, WhatsApp mesajları belli olmadan hareket edemez hale gelmişsiniz.
Yalnız çünkü;
Genel Müdür ve GMY’ler performans toplantıları için bilenmiştir karşınızdadır. Şube bilançoları üzerinden geçerken yediğiniz laflarda yalnızsınızdır. Size her gün akıl vermeye kalkan Bölge Müdürü, Bölge Satış Müdürleri iki büklüm kabuklarına çekilmiştir bu ortamda kendinizi yem gibi atılmış hissederdiniz, şubeniz  lokasyon analizi yapmadan  genel müdürlük ve bölge stratejisinin yanlış sonuçlarını savunmaya çalışırsınız
Yalnızdır çünkü;
Kimseye yaranamazsınız, her gün selam veren ayak üstü iki laf ettiğiniz şube yanındaki esnaf kredisi onaylanmadı diye selamı kesmiştir. Takibe düşen karşı esnafın suçlu sizmişsiniz gibi düşmanca bakışlarını üzerinizde hissedersiniz.
Yalnızdır çünkü;
Kendi ekibinizi kuramazsınız,  bölge ve Genel Müdürlük kimi gönderdi ise onunla çalışırsınız, sadece bu arkadaşların eksik yönlerini tespit dip geliştirmek için çabalarsınız. Bu yanlış personel deme şansınız bile yoktur.  Tersi de mümkün. Bu yetkisizliği son bankamda çıkarılan bir personelin  “çıkarılmasın” diye uğraşmama rağmen hiç etkisinin olmamasında yaşayarak öğrendim.  Ağalar personel için karar verir haberiniz olmaz. Mantıklı açıklamayı kendileri de yapamaz. Öyle ya alttaki % 10 gidecektir bir defa.
Yalnızdır çünkü;
Çalıştığınız lokasyonu seçemezsiniz. Genel Müdürlük  nereye atar ise orada çalışırsınız. Son yıllarda bölge dışı tayınlar arttı bunun mantığını hala anlamış değilim. Şubeler için yerel hafıza çok önemlidir. Her kriz döneminde firmalar dökülür 5 yıl sonra farklı isim ve ortaklık yapısı ile karşınıza çıkar o bölgeden olmayan ekibin bu tür firmaların geçmişini yakalaması mümkün değildir. Bunu yapsa bile iş işten geçmiştir. İstanbul’da çalışırken birden bire kendinizi Çorum’da, Van’da, Muğla’da bulabilirsiniz. Yeni bir İl’e alışmak bile 1 yıl sürer, bu kadar dinamik bir sektörde süre kıymetlidir. Derdinizi anlatamazsınız. Çocuklarınızın okulu varmış, eşinizi tayını hemen çıkmazmış, baktığınız tedavisi süren anneniz varmış,  umurlarında olmadan, size tayın yazısı bile gelmeden telefondan ”Pazartesi başlıyorsun” derler. Son tayınımda Trakya Bölge müdürü telefon açıp Uşak’a gidiyorsun dedikten sonra ( iç dünyasında nasıl bir dert oldu ise ), içinde kalan cümleleri sıraladı : “Zaten bende çok maaş alıyordun”, “maaş zammını o nedenle az tuttuk” vs vs. Nezaketen, “Ne saçmalıyorsun” bile deme gereği duymadım.
Listeyi uzatmak mümkün. İşimiz büyük kısmını şube müdürü olarak İstanbul, Trakya ve Anadolu’da çalışmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Şube Müdürleri  “yalnız kurtlardır”. Yaşadıkları ve hissettikleri  içlerinde saklıdır ve kişiye özeldir. Tek dirençleri çevresinde oluşturdukları arkadaş çemberi ve  aileleridir. Çevrenizde Bankacı arkadaşlarınız var ise onlara iyi davranın zira onları hayata bağlayan sizlersiniz.
Tabi her işte olduğu gibi Bankacılıkta da kişiliği oturmamış, “koltuk hırsı” olan bunu da “kariyer” gibi bir kavram ile makyajlayanlar vardır. Bu tür şube müdürleri konu dışımızdır. Zira o yapıdaki şube müdürleri kendilerinin Zombileştiğinin bile farkında değildir. Bu zihniyetteki ruh hali Machiavelli’nin “Prens” kitabındaki hükümdarın amacına ulaşmak için yapması gerekenleri izah ederken kullandığı “ahlak dışı”  tezlerine benzemektedir.  Machiavilli zihniyet tarih de mi kaldı sandınız.  Yüksek ses tonunda, hakaret ve aşağılama dolu cümleler ile konuşma bunlardan çıkar.  Amaç bellidir, o koltuğa ulaşılacak bunu engelleyen ne var ise yapılacak. Personeli ezmek mi, kişileştirmek mi, üst yönetime yalakalık mı, üstüne mesai dışı maddi / manevi jestler mi her türlü yol mubahtır ve sektörü de bu tür yaratıklar kirletti zaten.  “Amaca ulaşmak için her araç meşrudur” zihniyetinde olanları rezilliklerini da yazmaya devam edeceğiz.

Erol TAŞDELEN
tasdelen34@gmail.com

 

Etiketler: erol taşdelenbankacı erol taşdelenbankabanka şube müdürleri
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları