PARAMEDYA

İşsiz EYT Bankacılar

İşsiz EYT Bankacılar

ILO yasalarına göre Avrupa’da bir çok ülkede Bankacılık sektöründe çalışanlar yıpranma payından yararlanıp erken emekli olma haklarına sahip. Bankacılar da en az sayılan çalışma grupları kadar yıpratıcı ve zor aslında. Bu sektöre erken emeklilik hakkı verilmeli.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT ) grubu içinde Bankacılar ciddi yer tutuyor.
EYT’lerin sesini duyuran, 2005 yılında kurulan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ve özellikle fedakar Başkanı Gönül Boran Özüpak’ı canı gönülden tebrik ediyor ve destekliyorum.  
Bankacılık sektörü hiçbir çalışanının beklemediği noktaya geldi. Sektörde nerde ise 40 yaşı geçen çalışan parmak ile gösterilir hale geldi. Diğer yazılarda da belirttiğim gibi taşeronlaşma, dijitalleşme gibi gerekçeler gösterilerek 40 yaş üstü çalışanlar sektör dışına çıkarıldı.
Bankacılıkta Yıpranma payı niye yok ? 
ILO yasalarına göre Avrupa’da bir çok ülkede Bankacılık sektöründe çalışanlar Asker, Polis, Sağlık çalışanları, Madenciler, Gazeteciler gibi yıpranma payından yararlanıp erken emekli olma haklarına sahip.
Türkiye’de diğer kesimler bu haktan yararlanırken Banka çalışanları için henüz bir çalışma yok. Ufukta bu yönde bir çalışma da görülmüyor.
Bankacılar da en az sayılan çalışma grupları kadar yıpratıcı ve zor aslında.
40 yaşı geçenleri kapının önüne koymak doğru mu?
Bankacılık sektörü diğer sektörlere benzemez. Sonuçta işi para ile. Hata , ihmal ve yanlış kararın faturası ağır olur. Kapitalist sistemin ve Ekonominin ana iskelesi Bankacılık üzerine kuruludur. Bankacılık sistemi çöker ise sistem olduğu gibi çöker. Hal böyle iken Türkiye’de bankacılık sektöründe yaş üzeri çalışanlar niçin işten atıldı. Tabi adına “yaşınız 40’ı geçti, o nedenle çıkarıyoruz” denmedi ama yok performansmış, yok hedefmiş, yok sonuç / netice raporlarıymış gerekçe bulmak zor değil ve sistematik olarak bu çıkarmalar yapıldı ve halen yapılmaktadır.  
Bu alanda çalışma yapmayan  Çalışma Bakanlığına iyi uykular. 
40 yaş üzeri işten çıkarılanlar kimin fikri ?
İşten çıkarıyorsunuz da “hizmet sektörü” bu, aslında en verimli çağlarıdır bu yaşlar. Yöneticiler bunu bilmiyor olamaz ama “Game Over” çocukları yönetici olur ise bu kadar basit bir şeyi göremez. Görmelerini de beklemeyin.
Bu nesil Duygusal Zeka (EQ ) ve Kültürel Zeka ( CQ ) yönünden özürlü olduğu için bunları görmelerini de beklemiyoruz zaten. Senin borcun varmış, ev kiraymış, ailede tek çalışan senmişsin, çocukların okulda okuyormuş bu kuşağın gözleri görmez tek gördükleri kişisel “koltuk” hırsları. Bunun için liyakat yetip yetmediğine bakmadan ne yapılması gerekiyor ise, ne taviz vermeleri gerekiyor ise öyle davranırlar. Genç yaşta “kalk kalk o koltuğa ben oturacağım” hırsı ister istemez önceki kuşak çalışanların ayağını kaydırmak ile oluyor, öyle de oldu. İşin Makyajı iyi kurgulandı ama.
İşten çıkarmaların Bankalara faturası olmayacak mı ?
Peşin peşin yazalım kesinlikle bu işten bankalar zararlı çıkacak. Bir defa işe iade, mesai, mobbing davaları aleyhlerine sonuçlanıyor bu bankalara ek maliyet / yük demektir. Kriz dönemlerinde piyasayı yönetecek kadroları sistem dışına çıkarmanın maliyetlerini kendileri bile hesaplayamaz. Bu günlerde bu konu başlarını ağrıtıyor. Tabi bu kendini bankaya ait hissetmeyen ve personel kaynaklı operasyonel riskler de önümüzdeki günlerde bankaların canını yakacak.  Kriz tecrübesi olmayan nesil piyasaları yönetemiyor, saçma saçma davranışlar içine giriyor kitlenip kaldılar. Listeyi uzatmak mümkün ama zaten bu abi / ablalar laftan da anlamadıkları için aynı kafa devam eder. Takip oranlarında yeni nesil bankacıların payı ne kadar, oturun hesaplayın artık derim.
Bankacıları çıkarmak gerçekten maliyet mi düşürüyor ? 
Bankacılar iyi eğitim almış iş başında da ciddi eğitimden geçmiş kesimdir. 40 yaşına gelmiş bir bankacıya bankanın harcadığı maliyet minimum 1 milyon TL’dir. Sadece eğitim değil piyasa ve iş tecrübesi para ile ölçülmez. Personeli gençleştireceğim diye takip oranının arttığını bu kredileri varlık şirketlerine % 10 tutarında satma ile temizleyemezsiniz. Milyar USD’lık batık krediler kucağınızda yeni doğmuş çocuk gibi büyütürsünüz artık.
İşsiz EYT bankacılar ne yapıyor başka bir yazı konumuz.
Erol TAŞDELEN
Tasdelen34@gmail.com


 

Etiketler: eytemeklilikte yaşa takılanlarerken emeklilikerol taşdelenparamedyabankabankacı
Erol TAŞDELEN
Erol TAŞDELEN

Erol Taşdelen, 1969 Niksar doğumlu. Siyaset Bilimci, Ekonomist, araştırmacı. İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Kamu Yönetimi Lisans ( 1990 ), İ.Ü. İktisat Fakültesi – Maliye Bölümü’nden “Bölgeler arası dengesizlik ve Türkiye” tezi ile Y. Lisansını ( 1993 ) tamamladı . Ayrıca
AÖF – “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” – “Tarım” – “Turizm ve Otel İşletmeciliği” – “Yerel Yönetimler” bölümleri mezunu. 1991 yılında başladığı iş hayatında Yapı Kredi Bankası, Toprakbank, Kentbank, Finansbank ve Akbank’ta çalıştı.  Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Görevlisi olarak yıllarca, “Finans, Finansal Yatırım Araçları, Kamu – Özel Sektör İlişkileri, CRM, Makro Ekonomi” dersleri verdi..Piyasalar, Ekonomi, Kriz üzerine ağırlıklı sanayici iş adamlarına bilgilendirici konferanslar verdi. Amatör olarak ilgilendiği Hat ve Çini sanat eserleri ile karma sergiler açtı. Evli, Ada ve Ege adında ikiz çocukları var.

Facebook Yorumları