PARAMEDYA

BESden çıkış yasaklanıyor

BESden çıkış yasaklanıyor

Ölüm ve ciddi hastalıklar dışında emekli olana kadar BES’ten çıkılamayacak.

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) reform çalışmaları sürüyor. Çalışma henüz ham aşamada ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Yeni Ekonomi Programı'nda açıkladığı reform çalışmalarını yürüten danışman ekibi aynı zamanda Türkiye Sigorta Birliği'nden de destek alıyor.
Edinilen bilgilere göre son olarak üzerinde durulan sistem Avustralya modeli. Bu modeli emeklilik şirketlerinin daha fazla isteği bu konuda çalışmayı derinleştirdikleri ifade ediliyor. Avustralya modeli emekli olana kadar sistemden çıkışı yasaklıyor.Yani eğer üzerinde çalışılan model kabul görürse şimdiye kadar çalışanların otomatik olarak sisteme kaydedildiği Otomatik Katılım da denilen Otomatik BES çalışanların emekliliğine kadar sürecek. Bu süre bazında çalışan sistemden çıkamayacak.
İSTİSNA İLK EV SAHİBİ OLMA
Tabi iki ölüm gibi mücbir sebepler bu süreci bitirecek. Sistemden çıkış için diğer bir neden de Avustralya'da olduğu gibi çalışanın ilk ev sahibi olunması. Birikimler ev sahibi olunduğunda bozulabilecek. Üstelik yüzde 25'lik devlet katkısı da ev için ödenecek. Evin peşinatının yüzde 25'i devlet tarafından sağlanmış olacak.
Sistemin en önemli avantajlarından birisi bu olacak. Konu ile ilgili TOKİ ile çalışmalar yapılması planlanıyor.

Etiketler: bireysel emeklilikbesbes'den çıkış

Facebook Yorumları