Fıkrda gibi bir haber. Alacaklı olduğu firmaların konkordato ilan etmesi nedeniyle ödemelerini alamayan firma da konkordato istemek zorunda kaldı.
Sözcü’den Barış Özkan’ın haberine göre, Ankara 2. Asliye Mahkemesi’ne başvuran Mehmet Sünger, hem kendisi hem şirketi Natürel Mühendislik için aynı anda konkordato istedi.Başvuruyu değerlendiren mahkeme 3 aylık geçici mühlet kararı verdi ve geçici konkordato komiserleri kurulu görevlendirdi.
Natürel Mühendislik’in hukuk işlerinden sorumlu Avukat Ayşe Duygu Özalp’in yaptığı açıklamada şirketin ve Mehmet Sünger’in konkordato ilan etmesinin en büyük nedeni olarak, şirketin alacağı olan firmaların da konkordato ilan etmiş olması gösterildi.
Natürel Mühendislik’in bir sanayi şirketi olduğunu ve 2 fabrikasıyla Türkiye’de üretimi sınırlı olan membran (yalıtım malzemesi) üretimi yaptığını belirtilen Avukat Ayşe Duygu Özalp, “Genelde tünellerde kullanılan bu malzemenin en büyük alıcısı inşaat sektörüdür. Natürel Mühendislik’in vadeli ürün verdiği 2 inşaat şirketinin konkordato talep etmesi ve ödeme yapamaması sebebi ile Natürel Mühendislik de, üretim hattının cebri icraya karşı korunması amacı ile konkordato başvurusunda bulunmak zorunda kalmıştır” dedi.
KREDİ BORÇLARINA MÜTESELSİL KEFİL
Şirket ortağı Mehmet Sünger’in de, Natürel Mühendislik’in tüm kredi borçlarına şahsen müteselsil kefil olduğunu belirten Özalp, “Bu sebeple ve konkordato talep eden firma dışında kefillerin konkordato sürecinde ihtiyati tedbir dışında kalması sebebi ile şahsen konkordato talep etmiş ve Mehmet Sünger hakkında da Ankara 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce geçici mühlet kararı verilmiştir.” dedi.
Avukat Özalp, Türkiye’de tüm ticari işletme sahiplerinin, hatta eş ve çocuklarının da, işletmelerinin almış olduğu kredilere müteselsil kefil konumunda olduğunu hatırlattı.