PARAMEDYA

Bölge müdürü Behül olursa!

Bölge müdürü Behül olursa!

Bir banka ve bölge müdürlüğü. Bölge müdürü kendini Aşk-ı Memnu'nun Behül'ü sanarsa ne olur? Tabii ki Firdevs hanımlar ve Katya. Teşbihte hata olmaz misali.

Aşk-ı Memnu bilmeyen yoktur umarım?
Biraz eğlenelim ve Erol Taşdelen Beyin bahsettiği bölge yozlaşmasının nedenlerini Aşkı Memnu karakterleri üzerinden yorumlayalım istedim.
E hadi.
En alttan başlayalım o zaman: Üst düzey yönetici asistanımız yani bölge müdürümüzün bir nevi sekreteri.
Ego Kraliçesi: Katya

Şimdi ben buraya Katya dedim diye bile küplere binecek olan tiplerdir çünkü onlar Bihter olduklarını düşünürler ama maalesef Bihterler başka Katyacığım. Çok üzgünüm ama kabul et ego kraliçesi de olsan sen Katyasın.
Buyurun Katya’ya:
Simdiiii bir defa dünyaları o yaratmıştır.
Havalıdır!
Yeni nesil konuşur yani şu gıcık olduğumuz aksan vardır ya yayarak dediğimiz. İlk zamanlarda sevecen ve anlayışlı olarak ise baslar hanim kizimiz ancak bölge müdürünü arkasına almasıyla bölgeyi kendisinin yönettiği ve şubede çalışanlar tabii ki- müdürler hariç ki o da bazıları- Nesrin muamelesi yapar.
Kesinlikle randevu ayarlamaz mesela. Böyle artık canına tak ettiğinde direk bölgeye gitmen ve bölge müdürünün odasının başında beklemen gerekir baskın basanindir olayına girersiniz.
Hele ki bir toplantı, bir organizasyon olmasın.
Aklınıza gelen gelmeyen her şeyi kendisi yapmıştır, o olmasa hiçbir şey olmaz hatta bölge olmaz.
Hep dikkatleri üzerine çekmeye calisir. Herkes kendisine güzel olsun olmasın iltifat etmek zorundadır.
Unutmayın bölge müdürünün 1.halkasi ve aslında bu ego kraliçesinin iki dudağının arasındasınız...
Devam edelim. Bölge yönetmenleri. Ya da Firdevs Yoreogullari :)
Şubecilere Besir muamelesi yaptıkları için tatbikî de?
Belki de çok yüzlü oldukları için, her şeyi sakin karşılayıp aslında delirdikleri için, samimiyetsiz tipler oldukları için deyip incelemeye alıyoruz:
Buyurun size Firdevs Hanımlar:
Ticari, Kobi ve bireysel olarak ayrılırlar ama aslında hepsi ticaridir.
Ticari değilsen subecilikte insan olmadığın için bölgeye de almıyorlar dolayısıyla.
Müdürlük eğitimleri, yeterlilik sınavları, insan ilişkileri hepsini ticariler yapar. Kobi ya da bireyselsen ne ilişki kurabilirsin ne bankacılık bilgin yeterli ne eğitilebilirsin.
Özeti su bireyselsen ticariyi öğrenemezsin, ticariysen her şeyi öğrenebilirsin.
Şimdi bu arkadaşlar bölgedekiler ticariler ve genelde şube bile değiştirmeden bankacılık kariyerleri boyunca sadece 1 şube çoğu zaman en fazla 2 mudur görmüşlerdir.
Bankada bu herkesin bildiği ama çoğu zaman kimsenin pek de dile getirmediği bu görünmez ama fazlasıyla hissedilir hiyerarşide mudur adaylarımız ve muhtemelen birkaç seneye ki müdürlerimiz bu arkadaşlardır.
Bazıları feci iteleme, bazıları bölge müdürünün bir tanecik gözbebeği, bazıları hakikaten isi bilerek gelmiştir.
Işı bileniyle çalışmak bankacılık hayatımda 1 defa nasip oldu.
Telefonda çok yoğunmuş gibi seninle konuşup, telefonu bir an önce kapatmaya çalışıp ardından sosyal medyaya hepsi arda arda resim koyarlar. Yemek yenir, sakalar yapılır, pozlar verilir. Eğlenirler güzel yani senin orda isin varmış, önemliymiş çok da önemli olmaz.
Diğer büyük bir özellikleriyse sanki hiç şubede çalışmamış gibi davranmalarıdır.
Hafızalarının gerçekten silindiğini düşünüyorum. O bölge binasına adim atınca şubede ne yasadığını bu kadar net unutabilen başka bir model yoktur.
Anlayışsızdırlar. Anlıyormuş gibi görünürler ama isleri iki yüzlü olmak olduğu için sürekli taraflarından sen enayi yerine konulursun.
Bölge yönetmenleri seni başkalaştırır. Senin yanında gibi gözükür ama karisindesindir.
Aranızda bir sınıf farkı olduğu hissettirilir. Çok büyük şeylerle değil, ufak tefek şeylerle ben farklıyım ve ben sen değilim yerini bil mesajı ince taraflarından verilir...Plastik bardakta ikram kabul etmez mesela. Şubede örneğin bir şey İkram ettiğindeyse 'ben yalnız bu plastikten içemem, bana ince camlı büyük bir bardak varsa onda aliyim' gibi garson muamelesi yapabilir. Sen ve tüm arkadaşların plastik bardaktan içebilirsiniz ama o içemez. Ufak tefek şeyleri anlatabildim mi?
Firdevs Hanımlara karsı inanılmaz dikkatli olmanızı öneririm. Kendi çıkarları ve faydaları için size yapamayacakları şey yoktur. Aranızı iyi tutun diyeceğim ama yetmez. Sadece aman dikkat?

Veee Bölge Müdürlerimiz, Merhaba Behluller?
Gerçekten kendilerini artık Behlul Haznedar olarak gördüklerine eminim.
San, şöhret, para, arabalar. Etrafında koşuşturan ve sürekli kendisini iyi hissettirmeye çalışan bir güruh.
Düşünsenize! Acık olmam gerekirse benim de pesimde bu kadar insan olsa, sürekli bir yalasalar , sürekli bir pohpohlasalar yani ben daha mı beter olurdum acaba diye düşünüyorum. Acaba az bile mi yapıyorlar? Bilemedim.
Behluller bir kere aşırı karizmatikler ama karizmalar GMY ye kadardır, GM yi söylemiyorum bile.
Ay yy bir saniye GMY ler de Adnan Ziyagil olsun mu? Olsun bence yakisti
Yani Behlul Adnani görünce böyle `Efendim amcacım` der ya öyle bir ezilme GMY karsısında. Sut dökmüş kedi sanirsin o çok büyük kararlar veren , çok saygı duyduğun Bölge Mudurnu.
Aslında bölge müdürünü GMY yanında öyle görünce açıkçası benim kendisine olan saygım azalıyor. Neden mi?  Çünkü; o bizim bölge müdürümüz, o her şey, o her şeyi en en en iyi bilir. O ne derse 10 emir gibidir hemen yapılır, hazırlanılır. Doğru ya da yanlış olması sorgulanmaz çünkü zaten her zaman doğrudur. Şimdi biz hep böyle gördüğümüz için GMY nin yanında ellerini bağlayıp oturunca, sesini incelterek konusunca falan olmuyor tabi.
Hep is is bir de sosyal tarafları var Behlullerin ve kesinlikle azımsanamaz
Behluller sosyallerdir. Değillerse öyle gözükürler. Böyle bir yas takıntıları varmışçasına disarda aşırı spor giyinirler.
Gecelerin adamıdırlar, pahalı bir marka viski ya da rakı içerler. Sarhoş da olurlar, olsunlar zaten olmak için içiliyor ona lafımız yok ama o hallerinden faydalanmaya çalışan Bihterler hemen etraflarında biterler...Alkollü ortamda yer yapmaya, Behlule yaranmaya çalışan zavallı Bihterler.
En son ipinizi Behlul çekiyor ah bir anlasanız, bir bilseniz de kişiliğinizden, kariyerinizden, kadınlığınızdan & adamlığınızdan o kadar feragat etmeseniz...Neyse Behlul den devam Bihterler ayrı yazı konusu?
Şimdi bu Behluller illaki senden benden milyon kat fazla şey biliyorlar ki adamlar Bölge Müdürü olmuşlar. Sadece bu yönleri bile saygıyı tarafımızdan fazlasıyla hak ediyor. Ama zaten teknik acıdan değil derdimiz onlarla. İnsanlık taraflarıyla. Çoğu zaman Behlul olmanın bas dondurucu cazibesiyle unutuyorlar çünkü hem kendi insanlıklarını hem de karsısındakinin bir insan olduğunu. Yapmayın bence. İnsaniliğiniz bölge müdürlüğünüzden daha çok konuşuluyor aramızda ve biz size bize atiğiniz, attırdığınız tehdit mailleriyle değil bize `nasilsin` dediğinizde saygı duyuyoruz...Olmaz ya bu yazıyı okursanız lütfen hatırlayın olur mu?
Biz yani Şubecilere gelelim e bizim de karakterlerimiz rollerimiz var?
En az 15 senelik emekliliği bekleyen Süleyman Efendi, Şayeste Hanim.
Isi çok iyi öğrenmiş ama yasadığı her şeyi içine atıp çalışmaya devam eden, susan bir portföy Beşir,
Maddi durumu iyi olduğu halde çalışan, nazlı, süslü, sevimli krizimiz bireysel Nihal
Her şeye itirazı olan ve hakkini arayan ama hiç sevilmeyen tutuğunu koparan ve cazgır satış yöneticisi Cemile,
İtibarini Bihter yüzünden kaybeden muhtemel operasyonumuz Matmazel, Çalışan ama sürekli hor görülen ama sesini çıkartmayan hafif dedikoducu gişecimiz Nesrin...
Allah aşkına bir duşunun; Şimdi bu şubecilerin Katıya, Firdevs Hanim, Behlul, azıcık Bihter ve Adnan Beyli bölge yapısı karsısında ne kadar şansları ve ömürleri olabilir ki?
Demek ki neymiş: Aşkı Memnu sadece Aşkı Memnu değilmiş?
Haftaya eğlenceli başlayabilme cabasıyla biraz tebessüm ettirebildiysem size ne mutlu bana.
Hepinize sevgiler, selamlar

Şubeci
 

Etiketler: şubeciparamedyabankacılıkta kariyerbölge müdürlüğü aşk-ımemnuni
Şubeci
Şubeci

Yazar hakkındaki bu bölüm hazırlanıyor.
Yazar hakkındaki bu bölüm hazırlanıyor

Facebook Yorumları