Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen SC 2079 isimli yerli pamuk törenle tanıtıldı.

İzmir Torbalı Atalan Mahallesi”nde Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli pamuk türü törenle tanıtıldı. 

İzmir İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Musa Bakan, tarım ve hayvancılığın Türkiye”nin geleceği olduğunu söyledi.

Geliştirilen pamuk türünün yüksek verimli, kaliteli ve makineli hasada uygun bir çeşit olduğunu söyleyen Bakan, "Yerli ve milli tohumlarımızı üreticimiz tercih ederek hem kendileri kazanacak hem de ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu yeni çeşidimiz ülkemize ve çiftçimize hayırlı olsun." dedi. 

45 Pamuk çeşidi geliştirildi

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Koray Şimşek de pamuğun insan hayatındaki önemini vurgulayarak "Şu ana kadar 45 pamuk çeşidi geliştirdik. Bunların arkası gelecek. Biz pamuk üretilen bütün ovalara talibiz." diye konuştu.

Islah çalışmaları 2007”de başladı

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Islah ve Genetik Bölüm Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Süleyman Çiçek de yeni pamuk türü hakkında bilgi verdi.

Çiçek, SC 2079”un ıslah çalışmalarının 2007”de başladığını belirtti.

Yeni geliştirilen türün alternatiflerine göre çok daha verimli olduğunu aktaran Çiçek, "Bu türümüz dekar başına 700 kilogram ürün vermektedir. Bunun yanında çırçır randımanı ve lif kalitesi özellikleri de oldukça iyidir. Makinalı hasada uygundur, dayanıklıdır. Toplama esnasında dökme yapmaz." ifadelerini kullandı.

50 bin dekarlık alana ekilmesi hedefleniyor

SC 2079”un Türkiye”nin bir çok noktasında ekiminin yapıldığını ve hasadına başlandığını kaydeden Çiçek, ekim yapan bütün çiftçilerden olumlu dönüş aldıklarını gelecek yıl 50 bin dekarlık alanda bu pamuğun ekilmesini hedeflediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından katılımcılar SC 2079 pamuğunun ekim yapıldığı alanı gezerek yetkililerden bilgi aldı.