Türkiye toplam 605 ton altın rezerviyle; İngiltere, Hindistan ve Suudi Arabistan”ı geride bırakarak “altın zengini ülkeler” listesinde ilk 10”a girdi.

Türkiye, "altın zengini ülkeler" listesinde ilk 10”a girdi. Toplam 605 ton altın rezerviyle; İngiltere, Hindistan ve Suudi Arabistan”ı geride bıraktı. Öncelikle hedef, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması. Bu başarılırsa Türkiye altın zengini ülkeler arasında ilk 5”e girebilir.

Altın, yatırımcının kara gün dostu, ülkelerin güvenli limanı. Son dönemde sadece yatırımcılar değil merkez bankaları da altını tercih ediyor. Dünya Altın Konseyi verilerine göre, ülkelerin altın rezervi giderek artıyor. 

Türkiye”de 2 bin ton altın yastık altında

Türkiye de altın rezervi artan ülkeler arasında. Türkiye, eylül ayı itibarıyla 605 ton altın rezervi ile 10. sırada yer alıyor. Bu rezerv rakamına, bankalarda bulunan altınlar da dahil. Ancak hedef, yastık altındaki altınların çıkmasıyla birlikte ilk 5”e yerleşmek.

Türkiye”de, yastık altında 2 bin ton altın olduğu tahmin ediliyor. Bu altınların sisteme dahil edilmesiyle Merkez Bankası”nın altın rezervi büyüyecek.

İlk sırada ABD var

Listeye göre, ABD altın rezervi açısından ilk sırada yer alıyor.  Eylül 2018 itibarıyla ABD”nin elinde 8 bin ton altın bulunuyor.

İkinci sıraya ise 3 bin 369 ton altın rezervi ile Almanya yerleşmiş durumda. 3. sıradaki İtalya da, 2 bin 450 ton altına sahip. Fransa, Rusya ve Çin büyük altın rezervine sahip ülkeler arasında. 

El Salvador, Arnavutluk, Yemen ve Haiti, en az altına sahip ülkeler arasında yer alıyor.