– Akbank ve Eximbank uluslararası bankalardan almak için müzakere yürüttüğü sendikasyon kredilerine başka bankaların da katılması için maliyeti artırdı.
Reuters’in haberine göre, iki banka geçen yıl aldıkları sendikasyon kredisini yenilemek için Ağustos başında müzakerelere başlamıştı. Ancak TL’nin Ağustos’taki sert değer kaybı sonrasında uluslararası bankalar durumu değerlendirmek için müzakerelere ara vermişti.
Akbank’ın yenileyeceği 930 milyon dolar tutarındaki ve Eximbank’ın 350 milyon dolar tutarındaki sendikasyonunun maliyeti yükseldi.
Üst düzey bir bankacı, “Lider bankalar ile görüşmeler ve daha geniş bir bankalar grubundan gelen değerlendirmeler sonucu Akbank’ın kredisinde maliyet arttı” dedi.
Türk bankalarının yıl sonuna kadar çevirmek zorunda oldukları 6.4 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi bulunuyor.
Akbank’ın 930 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisinde maliyet dolar cinsi bir yıllık dilim için Libor artı 200 baz puana, euro cinsi bir yıllık dilim için ise 190 baz puana yükseldi. Maliyet iki yıl vadeli dolar dilim için 290 baz puan, euro dilim için 240 baz puana yükseldi.
Kredinin maliyeti Akbank’ın kredi notu B/B2 veya altı seviyeye düşerse 25 baz puan daha artacak. Akbank’ın kredi notu şu anda BB-/Ba3 düzeyinde.
Akbank’ın kredisinde lider bankalar arasında Bank of America Merrill Lynch, ICBC ve Standard Chartered. Geçen yıl alınan kredinin vadesi 27 Eylül’de dolacak.
Kredinin maliyeti Ağustos ayında ilk müzakereler başladığında Libor/Euribor artı 150-160 baz puan düzeyindeydi.
Akbank son olarak Mart ayında 1.24 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi almış, maliyet 130 baz puan olmuştu.
Eximbank’ın Mizuho tarafından koordine edilen kredisinde de maliyet arttı. Kredinin bir yıl vadeli dolar diliminin maliyeti 195 baz puan, euro dilimin maliyeti 185 baz puana çıktı. İki yıl vadeli dolar ve euro dilimin maliyeti sırasıyla 300 ve 290 baz puana yükseldi.
Akbank ve Turk Eximbank’tan sorulara cevap gelmedi.