PARAMEDYA

İmar Barışı başvuruları 3 milyon 780 bine ulaştı

İmar Barışı başvuruları 3 milyon 780 bine ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı başvurularının 3 milyon 780 bine ulaştığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı başvurularındaki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Kurum, "İmar Barışı''na 3 milyon 780 bin vatandaşımız müracaat etmiş, 1 milyar 350 milyon lira para ödenmiştir. 31 Ekim''e kadar başvurusu var, 31  aralıka kadar ödeme son. ciddi bir talep var. " dedi.

Kurum, "2017 yılı sonrası yapılan kaçak yapılara ilişkin tespitlerimizi yapıp içişleri bakanlıklarımıza valilerimize iletiyoruz. Bunların yıkımını gerçekleştiriyor olacağız. Bu yeni bina yapma kanunu değil, bir imar barışı, 2017 sonuna kadar binaları ilgilendiriyor. Yeni bina yapmaya müsaade eden bir yasa değil. Bunları yapanlar izin verenler hakkında yapılması gereken neyse süreç içinde yapacağımızı, sert şekilde cevaplarımızı vereceğimizi herkesin bilmesini istiyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum şunları kaydetti;

"İmar barışında beklentimiz bizim 40-50 milyar seviyesinde. Şu ana kadar 1 milyar 350 milyon lira. Bizim açıkçası parasal beklentiden çok yaklaşık 13 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir konu. Onların şehirde kaçak bina üzerinde yaşamalarını ilgilendiriyor. Öncelikle bu sorunu çözüyor olacağız. O manada biz başvurunun bu seviyelere ulaşacağını düşünüyoruz."

"Bu artık imar barışı noktasında olması gereken son yasa. Bu yasadan faydalanan faydalandı. Faydalanmayan şehir için bizim süreç içerisinde yapacağımız ne ise buna katlanacak."

"Rantla ilgisi olmayan vatandaşın penceresinden bakarak çalışmamız gerekiyor. Yeni gelen imar plan düzenlemelerinde bizi ilgilendiren kuruluşlarda dahi hem kat noktasında hem yerel mimariye uygunluk, estetik noktasında yapılması gereken ne ise bunlara bakıyoruz." 

Kanal İstanbul Projesi

Kurum, Hiçbir kamu kaynağı kullanmadan bu projeyi gerçekleştiriyor olacağız. Yurt dışındaki yatırımcılarımız o manada projeye ilgililer. Yerli yatırımcılarımızdan da ilgili olanlar var. Neticede bu proje bugünden yarına bitebilecek bir proje değil. Bir süreci olacak." diye konuştu.

, AA

Etiketler: EkonomiPara

Facebook Yorumları