PARAMEDYA

Merkez bile enflasyon geliyor dedi

Merkez bile enflasyon geliyor dedi

Merkez Bankası 2018 yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 8,4'ten yüzde 13,4'e yükseltildi. 2019 yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 6,5'ten yüzde 9,3'e yükseltilirken 2020 yıl sonu TÜFE tahmini de yüzde 6,7 olarak verildi.

TCMB, 2018 yıl sonu gıda enflasyon tahminini yüzde 7'den yüzde 13'e ve ham petrol fiyat tahminini 68 dolardan 73 dolara yükseltti. 2019 için gıda enflasyonu tahmini ise yüzde 7'den yüzde 10'a ve aynı yıl için petrol fiyat tahmini 65 dolardan 73 dolara revize edildi.
Çetinkaya, tahminlerde sıkı duruşun uzun süre korunacağının dikkate alındığını ifade etti.
Başkan Çetinkaya, "Reel kurda ılımlı bir değerleme eğilimi öngörüyoruz." dedi. Çetinkaya, PPK'nun ilave sıkılaştırma gerektiği durumda bunu tereddütsüz gerçekleştireceğini söyledi.
ÖZEL TÜKETİM VURGUSU
Büyümede özel tüketimin etkisine vurgu yapan Çetinkaya, "Büyümede sürükleyici özel tüketim harcamaları oldu. Turizmdeki güçlü toparlanmanın katkısıyla net ihracatın büyüme desteği sürdü." dedi.
Bununla birlikte Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına değinen Başkan Çetinkaya, "Parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar verdi. Sıkı para politikasın uzun bir süre korunmasına karar verdik." dedi.
Çetinkaya, güçlü sıkılaştırmanın etkisinin gecikmeli görüleceğine vurgu yaptı.
Çetinkaya, ikinci çeyrek verilerinin dengelenme sürecine girildiğini belirtti.

Etiketler: merkez bankasıenflasyon tahmini

Facebook Yorumları