PARAMEDYA

Bozuk Türkçe ile dolandırdılar

Bozuk Türkçe ile dolandırdılar

Türkiye'de insanların kolay yoldan para kazanma hırsı dolandırılmalarına neden oluyor. Türkçe dahi bilmeyen dolandırıcılar ilanla çok sayıda üniversite mezununu dolandırdılar.

Dolandırıcılar bu kez de popüler bankaların müşterilerine kafayı taktı. 
Müşteri sayısı olarak fazla olan Denizbank'tan sonra şimdi de Yapı Kredi Bankası müşterileri sosyal medya üzerinden verilen ilanlarla dolandırılıyor.
İşin en çarpıcı yönü ise bu ilanı veren dolandırıcıların bankanın adını bile doğru yazamamaları.
"Yapıkıredi yaz aylarında'da mutlu ediyor" sloganı ile verdikleri ilanda banka adını bile doğru dürüst yazamayan dolandırıcılar, 500 TL iade vaadi ile çok sayıdı kişiyi dolandırdılar. Üstelik dolandırılanlar arasında üniversite mezunu kişilerin de bulunması dikkat çekiyor. Türkiye Bankalar Birliği'nin ve bankaların bu konuda defalarca yaptığı uyarıları dikkate almayan vatandaşlar, bedava para ugruna dolandırıcıların tuzağına düşüyor.
NASIL YAPIYORLAR?
Dolandırıcılar bankanın  geçmişte aldığı dosya ve çeşitli masrafları müşteri memnuniyeti adı altında iade ettiğini idia ederek ilan veriyorlar. İlanı tıklayan vatandaş farklı bir domain (internet site adresi)yönlendirmesi yapıyorlar. Dolandırıcılar ya bu yöntemle virüs yolu ile banka hesaplarını boşaltıyor ya da belirli bir ücret talep ederek.

Etiketler: banka dolandırıcılarıbanka hediye çekibanka dosya masrafı iadesi

Facebook Yorumları