BİST Başkanı Karadağ, spekülatörlerin borsayı kasıtlı düşürdüğünü, mal toplayıp seçim sonrası yükselteceklerini iddia etti.
Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, BIST 100 endeksinin ciddi getirilerle büyüme beklentilerinin bazı spekülatif kötü niyetli yatırımcıların iştahını kabarttığını belirtti.

Karadağ, FETÖ darbe girişimi sonrasında farklı siyasi şok ve krizlerle bir durağanlık yaşadığını ama 2017’de en yüksek büyümenin gerçekleştiğini anımsattı. Aynı dönemde yurt içi hasılanın 3 trilyon liranın üzerine yükseldiğine işaret eden Karadağ, satın alma gücü paritesine göre kıyaslamalar eklediğinde de Türkiye için çok pozitif rakamların realize olduğunu belirtti.

Karadağ, “Bu büyümenin baz etkisinden kaynaklandığı, geçici olduğu söylendi ama biz 2018’in ilk çeyrek gerçekleşmelerine, öncü göstergelerine baktığımızda, bu güçlü büyüme trendinin, ülkemizin dinamik yapısıyla beraber devam ettiğini görüyoruz. Dolayısıyla ülkemizin makro ekonomik göstergelerinin enflasyon, büyüme, istihdama bakıldığında çok pozitif yönde düzelerek ilerlediğini görüyoruz.” diye konuştu.
“Seçim sonrası Borsa İstanbul yoluna kuvvetli şekilde devam edecek”
Aslında bunun da borsanın seçim sonrası dönemde yükseleceğinin bir işareti olduğunu belirten Karadağ, şunları kaydetti:

“BIST 100 endeksinde Gezi Parkı olayları öncesi süreçte 40 bin doların üstünden geliyoruz. Şu an 30 bin doların altında, 25 bin dolarlara kadar gerilemiş durumdayız. Hedef ne? Bizim yatırımcılardan 20 bin dolar bandında Türk hisse senetlerini toplamak, seçim sonrasında bunu 30 bin dolar bandının üzerinde satmak ve kısa vadede çok yüksek getiri elde etmek. Bu konuda yatırımcılarımızın gerçekten uyanık olması lazım. BIST 100 endeksinin düşüşüne yönelik ne şirket tablolarında ve realizasyonularında, ne genel ekonomik atmosferde böyle bir haber var. Önceden rating kuruluşları Türkiye ilişkin bir manipülatif haber yayımlayacağı zaman biraz analiz de yayınlardı. Şu an analiz de yok. Desinler ki şurada negatif bir şey görüyoruz. Öyle bir şey de yayınlamıyorlar.” görüşlerini aktardı.

Bu tür geçiş dönemlerinde yatırımcıların mağdur olmaması amacıyla doğru bilgilendirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Karadağ, endeks hareketleri analiz edildiğinde zaten birçok yatırımcının da bunlara itibar etmediğini gördüklerini söyledi.

Karadağ, “Bunun iç kurgusu yapılmış, içeride bunların ortakları var. Dış kurguda da bula bula ‘sıfırcı hoca’ S&P’yi bulmuşlar. Bunları bir arada, bir tarafta kur, bir tarafta faiz, bir tarafta manipülatif, alıştığımız rating kuruluş açıklamasıyla negatif algı pompalayarak endeksi aşağı yönlü hareket ettirip Türk hisse senetlerini ucuza kapatıp seçim sonrasında yüksek karla satmayı veya Türkiye’ye şu an yoğun şekilde gelmeye devam eden yurt dışı yatırımcı algısını geri çevirebilmeyi hesaplıyorlar. Ama çok başarılı olmadıklarını hem devam eden halka arzlardan hem diğer bizim yurt dışı yabancı yatırımcı stoğumuzdan görüyoruz. Başarılı olamayacaklar ama biz yine de yatırımcılarımızı uyarmak için açıklamış olalım.”

Karadağ, seçim sonrası Borsa İstanbul’un yoluna kuvvetli şekilde güçlü büyüme motivasyonuyla devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Dünya