PARAMEDYA

PERSONEL KATLİAMI BAŞLADI MI?

PERSONEL KATLİAMI BAŞLADI MI?

Yabancı sermayeli bir banka geçen hafta personel çıkartmaya başladı. Şu ana kadar 100 kişi işten çıkartıldı. Sayının artması bekleniyor.

Konuya yakın kaynaklar Lübnanlı Bank Audi'nin Türkiye birimi Odeabank'ın geçen hafta başlayan süreçle 100'ün üzerinde çalışanı işten çıkardığını ve bu sayının önümüzdeki günlerde artmasının beklendiğini belirtirken, Odea Bank personel sayısını stratejisine uygun olarak gözden geçirdiğini açıkladı.

Konuya yakın üç kaynağın Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, Odea Bank geçen hafta başlayan süreçle 100'ün üzerinde kişiyi işten çıkardı.

Bir kaynak, "İşten çıkarmalar önümüzdeki günlerde de devam edecek. Bu sayının 300 civarı olması bekleniyor" dedi.

Odea Bank'ın konuyla ilgili Reuters'ın sorusu üzerine yaptığı açıklamada da, "Türk bankacılık sistemindeki yeni yapılanmalar doğrultusunda, çalışma dinamiklerinde yapmış olduğu yeni düzenlemeler sonucu personel sayısını stratejisine uygun olarak gözden geçirmektedir. Odeabank ve Bank Audi, 2012'teki kuruluşundan bu yana 5 yıldan daha az bir sürede başarılarıyla ilk 10 banka arasında yer almış ve Türkiye pazarına tamamen bağlı kalmaya devam edecektir" denildi.

Konuya yakın bir diğer kaynak da bankanın önümüzdeki dönemde bilançosunu küçültme stratejisini benimseyebileceğini belirterek, "Bölge müdürlerinin neredeyse tamamı işten çıkarıldı. Satış birimlerinden çok sayıda üst düzey insanın işine son verildi" dedi.

Bankanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre Odeabank'ın toplam 52 şube ve 1,670 çalışanı bulunuyor.

Türkiye Bankalar Birliği'nin verilerine göre bankanın Eylül sonu itibarıyla 36.4 milyar TL aktif büyüklüğü bulunuyor.

Odea Bank Türk bankacılık sektöründe 15 yıl aradan sonra BDDK'dan sıfırdan lisans alarak giren ilk banka olmuş ve Ekim 2012'de faaliyet iznini almıştı. 

kaynak:businessht

Etiketler: odeabankbankabankacıbankacılıkta işten çıkartma

Facebook Yorumları