PARAMEDYA

DOLAR ÇILDIRDI

DOLAR ÇILDIRDI

Alman bankalarının Türkiye'ye yönelik fonlamayı kısacağı yolundaki haberler doların sert yükselişine neden oldu. 3.80'de geçti.

Uluslararası haber ajansı Bloomberg'in Alman kamu bankalarının Türkiye'ye yönelik finansmanı kısacağına dair yayınladığı haber sonrası dolar 3.80 seviyesinin üzerine çıktı. İlk tepki sonrası dolar 3.77 seviyesinde seyrediyor.
Konuya ilişkin olarak Bloomberg’e bilgi veren 10’dan fazla bankacı ve hükümet yetkilisi Almanların, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve EBRD gibi kurumlarda Türkiye’ye yönelik finansmanı kısmaya çalıştığını, bazı ticari Alman bankalarının da Türkiye risklerini gözden geçirdiğini kaydetti. Kaynaklar, Almanya’nın baskısıyla EIB’nin Türkiye projelerini yaz aylarından bu yana askıya aldığını bildirdi.Bir kaynağa göre de Commerzbank AG bazı Türk bankalarla ilişkilerini gözden geçiriyor.

'KAYGIYLA İZLİYORUZ'

Bloomberg’e e-mail ile açıklama yapan EIB "EIB’nin Türkiye politikasında değişiklik yok ancak Türkiye’deki mevcut politik durumu kaygıyla izliyoruz" dedi.

'FONLAMA SÜREÇLERİ SIKILAŞTIRILIYOR'

Bir diğer kaynak Alman kamu kalkınma bankası KfW’nin, Türkiye’ye yönelik fonlama süreçlerini sıkılaştırdığını ve onayların doğrudan Berlin üzerinden gelmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler: dolar yükseldidolar yükselir miusd ne oluralman bankaları Türkiye'ye fonlama

Facebook Yorumları