Başbakan Yıldırım’ın faiz çıkışına TEB Yönetim Kurulu Başkanı’ndan yanıt geldi: Enflasyon düşmeden faiz düşmez!
Hükümet ile bankalar arasındaki faiz tartışması sürerken Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları, banka faizlerinin nasıl aşağı çekileceği sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Yıldırım, tedbirler ve ekonomiye yönelik yeni kararlarla faizlerin kendi doğal sınırı içerisinde kabul edilebilir sınırlara çekilmesini sağlayacaklarını söyledi.

Faiz-enflasyon neden sonuç ilişkisi üzerinden yürüyen tartışmada bankacılar, faizlerde düşüş görmek için öncelikle enflasyonda düşüş yaşanması gerektiğini vurguluyor.

TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, faizlere dışarıdan müdahalenin faydalı olmayacağını belirtti.

Canevi, “Faiz bir sonuçtur. Enflasyon düşmediği sürece faizler düşmez. Faizlere dışarıdan müdahalenin faydalı olacağını sanmıyorum. KGF, esnaf kredilerinde Halkbankası’na verilen destek gibi özel teşvikler vermek suretiyle belli sektörleri destekleyecek faiz sübvansiyonu yapılabiliyor ama genel olarak faiz seviyesini düzenleyen enflasyon oranıdır. Türkiye’de enflasyon oranıyla mücadele başarılı olursa faiz kendiliğinden düşecektir” diye konuştu.

“KGF DEVAM ETMESE DE SEKTÖRÜN CANLILIK YARATMA KAPASİTESİ VAR”

Bu yıl bankacılık sektörüne adeta can suyu olan Kredi Garanti Fonu’nda 250 milyar liralık limitte sona yaklaşılırken, kalan 50 milyar TL’nin sadece yatırımcı ve ihracatçılara verileceği belirtilmişti. 
TEB Yönetim Kurulu Başkanı, KGF devam etmese de sektörün canlılık yaratma kapasitesinin olduğunu kaydederek “Önümüzdeki sene KGF’nin yeni ödemelerle yeniden sektöre kredi olarak verilmesi söz konusu. İhracat ve yeni yatırımlar için de teknolojiye ağırlık veren, verimliliği artıran yeni yatırımlara KGF’nin özel bir fon ayrılmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMCI BEKLE-GÖR HAVASINDA”

Son zamanlarda Ortadoğu’daki savaş ortamından dolayı doğrudan yabancı yatırımcının bekle-gör havasına girdiğini kaydeden Canevi, kısa vadeli fon yatırımcıları için Türkiye’nin hala cennet olduğunu belirtti.

Avrupa ile ABD’deki çok düşük faiz oranları nedeniyle Türkiye’deki reel faizin yatırımcılara cazip geldiğini bildiren Canevi, “Ödemeler dengesindeki açığımızı kısa vadeli fonlarla da olsa çevirebiliyoruz. İhtiyacımız olan kısa vadeli fonlardan doğrudan yatırımlara doğru ülkeyi tırmandırabilmek. Onun için biraz daha Ortadoğu’daki tansiyonun düşmesi ve Türkiye’nin yapısal reformlarını gündeme taşıması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK:​businessht